2013. LEMONDOTT XVI. BENEDEK PÁPA

Találkozásaim Ratzinger bíborossal

1997-ben egyik magyarországi rendtársam ügyében a Vatikánban kellett tárgyalnom. Első utam Sodano bíboros államtitkárhoz vezetett, aki jól ismerte a magyar ügyeket és azt az ügyet is, amiért a Vatikánhoz kellett fordulnunk. Beszélgetésünk végén azt mondta, hogy a megbeszélt eset nem hozzá, hanem a Hittani Kongregációhoz tartozik, ezért ő nem illetékes, az említett kongregáció vezetőjéhez, prefektusához, Ratzinger bíboroshoz kell fordulnom.
Megvallom, csak annyit tudtam róla, hatalmas tudású, a dogmatikában és a hit ügyeiben jártas ember, egy-két könyvét olvastam is már, ámultam tudásán, tájékozottságán és kristálytiszta logikával fogalmazott írásain. Persze tudtam azt is, hogy nagy hatalom van a kezében, és hogy kis iróniával, de nem ellenségesen „főinkvizitornak“ is emlegették néha, hiszen a katolikus hit dolgaiban övé volt a végső szó.
Nem kis izgalommal kértem kihallgatást, és a jelzett napon megjelentem irodájában. Egy szúrós szemű, szigorú, kemény emberre számítottam, aki majd kínos kérdéseket fog nekem föltenni, és nem sok reményem volt arra, hogy meg tudjuk oldani azt a kényes helyzetet, amiért hozzá kellett fordulnom. Az első meglepetésem az volt, hogy amikor beléptem, felállt és elém jött, nem hagyta megcsókolni a gyűrűjét, pedig az szokásban volt, hanem barátságosan kezet fogott, és már mondta is, hogy ismeri az ügyet, üljünk le és mindjárt találunk valamilyen megoldást. Nem viselt semmiféle bíborosi ruhát, csak egyszerű fekete reverendát, csak a nyakába akasztott láncon függő kereszt jelezte, hogy nem egyszerű pap.
Mosolya, barátságos embersége azonnal eloszlatott bennem minden szorongást. Az első perctől kezdve éreztem, hogy ez az ember nem ítélkezni, hanem segíteni akar. Meglepett, hogy milyen jól ismeri a kommunista diktatúra alatti magyar egyház akkori helyzetét és történetét, és mennyire együtt érez azokkal, akik akkor hitvalló magatartásuk miatt börtönbe kerültek vagy üldözést szenvedtek. Egész beszélgetésünk alatt az volt az érzésem, hogy nem az ügy „dogmatikus“ vagy fegyelmi része érdekli, hanem csak az a vágy hajtja, hogy segíteni tudjon egy bajba jutott emberen. Azonnal kétféle megoldást is ajánlott, és jelezte, hogy elfogadja mind a kettőt, ha az érintett személy valamelyikkel egyetért. Még egy-két kedves mondata is volt arról, hogy mennyire közel áll a szívéhez Magyarország és a magyar egyház.
Talán két hét múlva jeleztem újra szándékomat titkárának, hogy sikerült elfogadtatni megoldási javaslatát az illetékes személlyel, és újra kihallgatást kértem. Ez alkalommal már mint ismerőst fogadott, és örömmel nyugtázta, hogy a kérdés megoldódott. Most teljes bíborosi díszbe volt öltözve, és amikor elbúcsúztunk, kissé cinkos mosollyal a szemében és egy kicsit majdnem magyarázatképpen azt mondta, hogy „tudja, a szentatyához megyünk, oda ki kell öltözni rendesen…“.
Amikor a pápaválasztás után felszállt a fehér füst, és a világ megtudta, hogy Joseph Ratzinger bíboros lett az új pápa, én úgy éreztem, hogy jó kezekben lesz az Egyház vezetése.
Pápaságának első évében részt vehettem egy, a Szent Péter téren tartott ünnepélyes szentmiséjén. A Piarista Rend képviseletében az első sorokban ülhettem rendünk legfőbb elöljárója mellett, és ez nem csak azért volt kitüntetés, mert közel lehettem az oltárhoz, hanem azért is, mert a szentmise végén a szentatya végigment a soron, és mindenkivel beszélgetett egy pár mondat erejéig. Elöljáróm átadta a pápának szánt ajándékot, aztán XVI. Benedek pápa hozzám lépett. Röviden mondtam neki, hogy én is piarista vagyok, és utaltam rá két szóval, hogy egy bizonyos ügyben már találkoztunk pár éve. Összehunyorította a szemét, jelezve, hogy emlékszik, és csak ennyit mondott: „Megoldottuk“. Megáldott, még mondott két mondatot, aztán ment tovább a mellettem állóhoz.
Mindig nagy-nagy szeretettel és hálával gondolok rá, nemcsak mint pápára, nemcsak mint Ratzinger bíborosra, hanem elsősorban mint emberre.
Ruppert atya