2013. LEMONDOTT XVI. BENEDEK PÁPA

XVI. Benedek, a hit őrzője

Joseph Ratzinger 1927. április 16-án a németországi Marktl am Innben (Felső-Bajorország) született, nagyszombat napján. „Ebből adódott, hogy a következő reggelen az éppen akkor megszentelt vízzel kereszteltek meg, abban az időben ugyanis még délelőtt ünnepelték ’húsvét éjszakáját’. Egész életemre meghatározó jelentőségű eseménynek tartom, hogy az újonnan szentelt víz első kereszteltje lehettem” - írta önéletírásában.
Édesapja csendőrtiszt volt, édesanyja férjhezmenetele előtt szállodai szakácsként dolgozott. Gyermekkorát az osztrák határ közelében (Salzburgtól 30 km-re) fekvő Traunsteinben töltötte. 1941-ben belépett a Hitlerjugendbe, mivel a tagság minden 14 éven felüli német fiúnak kötelező volt 1939 decembere után, így kelletlenül ő is eleget tett ennek, de a gyűléseken való részvételeket megtagadta. 1943-ban besorozták katonának, és Magyarországra küldték, ahol tankcsapdákat kellett felállítania, majd dezertált. 1945-ben az ellenség fogságába esett. Amikor kiengedték, bátyjával együtt belépett a katolikus szemináriumba. 1946–1951-ig filozófiát és teológiát tanult a freisingi főiskolán és a Müncheni Egyetemen.
1951. június 29-én szentelték pappá. Professzori kinevezését követően a bonni, a münsteri, majd a tübingeni egyetemen tanított. Regensburgban egyetemi tanszéket (intézetet) alapított, amelyet ma is a „Ratzinger-iskola”-ként emlegetnek.
1972-ben megalapította a Communio című katolikus folyóiratot. 1977-ben kinevezték München érsekévé.  1977. június 27-én VI. Pál pápa bíborossá kreálta.
1981-ben II. János Pál pápa kinevezte az egyházi tanítóhivatal, a Hittani Kongregáció prefektusának. (A hitbeli doktrínákért felelős hivatal 1908-tól 1965-ig a Sacra Congregatio Sancti Officii – a „szent hivatal kongregációja” –, korábban, 1542-től a Congregatio Romanae et universalis Inquisitionis – „a római és egyetemes inkvizíció kongregációja” – volt. A középkori inkvizíció módszereit Ratzinger bíboros 2003-ban elítélte. 1982-ben lemondott a müncheni érseki tisztségről, 1993-ban pedig Velletri-Segni püspök-bíborosa lett. 2002 novembere óta pápává választásáig a bíborosi kollégium dékánja, egyúttal az egyházi törvény és az ősi szokás szerint Ostia püspök-bíborosa is. Minden más bíborosnál közelebb állt II. János Pál pápához.
2005 januárja óta Ratzinger a sajtóban úgy szerepelt, mint II. János Pál pápa utóda. Dékáni hivatalából kifolyólag a II. János Pál halálát követő interregnum idején ő volt a Vatikán egyik legmagasabb rangú embere. Ő celebrálta II. János Pál temetési miséjét 2005. április 8-án, valamint vezette a pápaválasztó konklávé megnyitását.
2005. április 19-én választották pápává. Pápaként mondott első miséjén többször is emlékeztetett a XXIII. János által összehívott II. vatikáni zsinat döntéseire, és leszögezte, hogy II. János Pál pápa irányvonalát kívánja folytatni. Ratzinger a XVI. Benedek nevet vette fel. Azért esett erre a névre a választása, mert Nursiai Szent Benedek rendalapító Európa védőszentje. Másik érve, hogy XV. Benedek nyomdokait szeretné folytatni, akit a béke pápájának is hívnak.
XVI. Benedek a nyolcadik német pápa a történelem folyamán. Az előző német pápa VI. Adorján volt, közel 500 évvel ezelőtt. 2013. február 11-én bejelentette lemondását, amit a Vatikán megerősített.
XVI. Benedek közismerten szigorú erkölcsű pápaként számos kérdésben nem ismert kompromisszumot: mindvégig hű maradt konzervatív nézeteihez, ha a homoszexualitásról, a női papokról vagy a fogamzásgátlás tilalmáról volt szó. Újra és újra felhívta a figyelmet az emberi jogok tiszteletben tartására, a megbékélésre és a szegénység elleni küzdelemre, járt az isztambuli Kék Mecsetben és a jeruzsálemi Sziklatemplomban. Folyamatos harcot folytatott a világban tapasztalható „erkölcsi hanyatlás", az élvhajhászat, az elüzletiesedés ellen, propagálva a keresztény értékeket. Határozottságáért gúnyolták már inkvizítornak, páncélkardinálisnak és az Úr rottweilerének is. Mindent elkövetett, hogy az egyház megingott renoméját helyreállítsa. Elítélte az egyházon belüli visszaéléseket, és a bűnösök megbüntetését szorgalmazta. Az egyházfő kijelentette: mindent megtesz annak érdekében, hogy hasonló botrányos események ne következhessenek be, és az áldozatoktól többször is bocsánatot kért.  Hívei szerint, kitartása miatt, ő volt a "hit őrzője", aki nem engedi, hogy az egyház elveszítse tekintélyét, és felmorzsolódjon az önző világban.
A pápa ideje alatt vált a Vatikán a világ egyik legzöldebb államává: 2008-ban ötezer négyzetméternyi napelemet telepítettek a pápai auditórium tetejére, tavaly pedig elektromos meghajtású pápamobilt építettek XVI. Benedeknek, hogy jártában-keltében ne szennyezze a levegőt a járműve. Egy megegyezés értelmében a pápa Magyarországon, a Bükki Nemzeti Parkban fog hétezer hektáron erdőt telepíttetni. Vatikán lett az első állam a Földön, melynek eltörölték széndioxid-kvótáját, azaz nincs károsanyag-kibocsátása. Nem véletlenül nevezték a szentatyát „zöld pápának”. Tavaly a Twittert is meghódította. Alig egy órával az első, már jó ideje beharangozott tweet elküldése után 700 ezer, egy nappal később pedig már több mint egymillió követője volt. A @pontifex néven futó pápai Twitter-fiók bejegyzéseire, azóta másfél millióan kíváncsiak.
2011-ben az űrbe is telefonált a pápa, amikor rádiókapcsolatba lépett a Nemzetközi Űrállomással és az Endeavour legénységével, és 12 percig beszélgetett velük.
Benedek pápa hat nyelven beszél, további négyen olvas és ért; képzett zongorajátékos, különösen Mozartot és Beethovent kedveli.
2013. február 28-án este elhagyja a Szentszéket, helyet adva utódjának, de visszavonulva sem marad tétlen, s a háttérben imájával segíti majd szeretet egyházát.
B. Miklós (Forrás: Wikipédia)