2013. LEMONDOTT XVI. BENEDEK PÁPA

Lelkipásztori üzenet: Lemondott XVI. Benedek pápa

2013. február 13-án futótűzként terjedt a hír, hogy lemondott a Szentatya, amire 600 éve nem volt példa. A hír hallatára a zarándokok elárasztották a Szent Péter teret, ahol érthetetlenül álltak az esemény előtt. A pápa döntése meglehetősen megosztotta a híveket. Voltak, akik helyeselték, de voltak olyanok is, akik szerint a pápa nem mondhat le. De a lemondás hírét az egész világ megdöbbenve fogadta. Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia elnök, Mario Monti olasz miniszterelnök, David Cameron brit miniszterelnök, s Jona Metzger izraeli főrabbi szinte azonnal egységesen, egymástól függetlenül méltatták a pápa munkásságát, s egyöntetűen kiemelték, hogy egyik legfontosabb törekvése volt, hogy közelebb hozza egymáshoz a különböző vallásokat, s elismerték, hogy XVI. Benedek szellemi vezetőként hiányozni fog az emberek millióinak.
„Vatikán és Izrael között viszony soha nem volt olyan jó, mint XVI. Benedek idején. Reméljük, hogy folytatódik ez az irány." (Jona Metzger)
„Ha a pápa alapos mérlegelés után maga jutott arra a következtetésre, hogy már nincs elég ereje tisztségének ellátáshoz, ez a döntés a legnagyobb tiszteletet váltja ki belőlem”. (Angela Merkel)
Erdő Péter bíboros, prímás körlevéllel fordult az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye híveihez és papjaihoz. Méltatta a lemondott Szentatyát, s kihangsúlyozta, XVI. Benedek Magyarország iránti kiemelt jóindulatát, amelynek „egyik kiemelkedő jele volt szentéletű vértanúink boldoggá avatása".
Újságunk fontosnak tartja XVI. Benedek pápáról megemlékezni, mert boldog II. János Pál pápától nagyon nehéz örökséget vett át, s nagyon nehéz hét évben vezette sikeresen a katolikus egyházat. A február 13-i lemondó nyilatkozatát teljes egészében közöljük, hogy egyértelmű legyen mindenki számára a szentatya döntése:

Drága Testvéreim!

Nem csak a három szentté avatási eljárás miatt hívtam össze a bíborosi tanácsot, hanem hogy közöljek egy, az egyház életében nagy fontossággal bíró döntést is. Miután Isten színe előtt többször is önvizsgálatot tartottam, bizonyosságra jutottam, hogy előrehaladott korom miatt az erőim már nem elegendők ahhoz, hogy Szent Péter egyházát vezessem. Jól tudom, hogy lényegi lelki természete miatt a pápai hivatáshoz nemcsak szavak és tettek, hanem legalább ennyire ima és szenvedés szükséges.  Azonban a mai világban, mely oly gyorsan változik és melyben a hitélet annyi nagy megrázkódtatást szenved, Szent Péter bárkájának kormányzásához és az evangélium hirdetéséhez erős test és elme szükséges. Ez az erő az elmúlt hónapokban annyira megfogyatkozott bennem, hogy be kell lássam, alkalmatlanná váltam arra, hogy az Egyházat megfelelően vezessem. Ezért, lépésem súlyosságának tudatában, szabad döntést hozva bejelentem, hogy lemondok Róma püspöki székéről és Szent Péter utódlásáról, amivel a bíborosok 2005. április 19-én megbíztak. 2013. február 28-án, este 8 órakor Róma és Szent Péter püspöki széke megürül, és az arra jogosultaknak új főpapválasztó konklávét kell összehívniuk.

Drága Testvéreim!

Köszönöm a szeretetet és a munkát, amivel pápaságomat segítettétek, és kérem, bocsássatok meg hiányosságaimért. Most pedig bízzuk az Anyaszentegyházat legfőbb pásztorunkra, Urunkra, Jézus Krisztusra, és könyörögjünk az ő szent anyjához, Máriához, hogy féltő szeretetével ő is segítse a bíboros atyákat az új egyházfő megválasztásában. Magam a jövőben életemet az imának szentelve kívánom odaadóan segíteni Isten szent egyházát.

Vatikán, 2013. február 10.
XVI. Benedek pápa