2012. PÜNKÖSD

Lelkipásztori üzenetek
A vágy

Az idei pünkösdi lelki útravalót a muzulmán környezetben élő és tanító Henry Boulad atyától olvashatjuk, aki életét tette rá a Szent János evangéliumának bevezetőjében elhangzott mondatra, miszerint „A világ világossága minden embert megvilágít, aki a világra jött.”

A vágy

Kedves Barátaim!
Feltehetőleg olvasták Saint-Exupéry Kis hercegét. Ott így szól a rózsa a Kis herceghez: „mondd, mikor jössz, hogy felöltöztessem a szívemet.”
A rózsának tehát fontos, hogy tudja, mikor jön el hozzá a Kis herceg. Vár rá, óhajtja, reménykedik. S mire eljön, kész a szíve, helyet teremtett benne a befogadásra.
Ezt azért meséltem el, mert mi ma a Szentlélek eljövetelét várjuk. S ha nem talál bennünk helyet, ahová befogadjuk, hiába zörget a szívünk kapuján. Hiába szeretne belépni, ha nincs bennünk számára hely, ha tele van, foglalt. Ha eljövetele nem kívánatos.
A vágy mint a befogadó hely előkészítése – elengedhetetlen.
Az ember vágyakozó lény. Vár, reménykedik. Ha megölöd benne a vágyat, már nem is ember. Vágyának mértékében telik meg az emberi szív csordultig. A probléma akkor kezdődik, amikor be akarjuk tölteni a vágynak ezt az üres térségét mindenféle kacattal. A szívünk betelt, már nem befogadó.
A szerelem fő vonása a másik utáni vágyódás. A jegyesség ideje a szerelem leggazdagabb szakasza. A jegyesek várnak, remélnek és sóvárognak a szeretett lény után. Ekkor készítik elő a szívüket. Sajnos gyakran az öli meg a szerelmet, hogy miután összeházasodtak, miután megkapták egymást, a vágy megcsappan, sorvadni kezd. Kikezdi a megszokás, a rutin. S ha nem tudja megújítani a vágyat, akkor szépen lassan elhal a szerelem.
Ezért barátaim, a szeretetünket, szerelmünket naponta újra fel kell találnunk. Mert az nem úgy van, hogy szeretek valakit és pont. Nem! A szeretetem, a szerelmem azon a bennem rejlő képességen múlik, ébren tudom-e tartani magamban a vágyat. Egyfolytában várnom kell valamit a másiktól. Akkor érezni fogja, hogy van bennem számára hely, csak rá vár, kész őt befogadni. Amin Maalouf libanoni író egyik könyvében egy csodálatos kis versre bukkantam.

Kútnak káváján
szomjazik a vágy
nem gyümölcs, hanem
virágbaborulás

Ott ülsz a kút peremén, szomjas vagy, csak meríteni kell, s máris ihatsz, hiszen egészen ott vagy a kútnál. De nem! Te megtagadod, hogy kinyújtsd a kezed a vödör után, és hogy igyál. Nem sietsz rögtön kielégíteni minden kívánságod. Meg maradsz egy ideig a szomjúság állapotában – és vársz. Bizonyos módon még élvezed is ezt a szomjúságot, ezt a várakozást. Közben a szívedbe, egyre mélyebben beleássa magát a vágy, lelked kitárul. Csak ezután iszol, s ez annál jobban fog ízleni. Mi emberek hajlamosak vagyunk arra, hogy mindent azonnal akarjunk, és hogy mindent azonnal birtokba vegyünk. Ám a szerelem meghal, ha túlságosan kéznél van.