2012. OKTÓBER

Lelkipásztori Üzenet: Az öregedésről

Az ENSZ közgyűlése 1991-ben nyilvánította október 1-jét az idősek világnapjává. Napjainkban kb. 600 millió hatvan év feletti személy él a világon, számuk 2025-re akár meg is kétszereződhet, éppen ezért a gyorsan öregedő világban az idősek sokat segíthetnek önkéntes munkával, tapasztalataik átadásával. Mi meg Jelenits tanár úr írásával gondolunk szeretettel az idősekre.

Az öregedés jelei
A fizikai erőnk egyre kevesebb. Mérni is tudjuk: régebben kettesével mentünk fel a lépcsőn, ma pedig lassan, és közben meg-megállunk. Korábban, ha szaladtunk, még utolértük az autóbuszt, most meg lemaradtunk. Erőnk, lélegzetünk megfogy, kicsit ügyetlenné válunk. Hosszabb időbe kerül, hogy fölkeljünk, felöltözzünk, több időt kell rászánni erre is, arra is. Több figyelmet igényel az élet, mint régebben. Voltak tartalékaink, amit mozgósítani tudunk akkor, amikor szorongatott helyzetbe kerültünk, és kivágtuk magunkat. Ha most nem úgy működünk, mint régebben, akkor zavarba jövünk. Foltot ejtünk az abroszon, ha eszünk. Az öregedés ilyesfajta dolgokkal is együtt jár.
Volt egy pap barátom, aki szomorúan mesélte, hogy fiatal káplánként, ahogy az idősebb plébános mellett vitézkedett, kicsit lenézte az idős papot, mert mindig elcseppent az orra. Miért nem tudja megtörölni az orrát, értetlenkedett. Azután ő is megöregedett, és rájött, hogy nem azért csöppen az orra, mert ügyetlen, hanem mert az orránál lévő idegvégződések, amelyek régebben eligazítottak, már nem működnek. Ami miatt régen talán lenéztünk másokat, most bennünket néznek le. Ezt nem könnyű elfogadni. Nemcsak a fizikai ereje lankad az embernek, az emlékezete is ki-kihagy. Nemcsak nótákat felejtünk, neveket is. Nehezebben nélkülözhető dolgokat is elfelejtünk, például annak a nevét, akihez elígérkeztünk délután ötre. Telefonálni kéne, hogy nem tudok odaérni, de nem jut eszembe a neve. Kitől kérdezzem meg? Az ember kitalál különféle technikákat. Én a neveket felejtem el, volt idő, amikor sok nevet kellett számon tartanom, és most ezek a pályák nem működnek. Érdekes, hogy többnyire a nevek kezdőbetűit tudom. Ha például O-val kezdődik az illető neve, akkor a telefonkönyvben kezdem az O-nál a keresést.
Érdekes, hogy a világ is kicsit kifiguráz minket, mintha nevetne rajtunk, és akkor fontos, hogy mi is tudjunk önmagunkon nevetni. Ne bosszankodjunk, ne érezzük örökös versengésnek, inkább játéknak, amivel azért mégse hagyjuk magunkat. Előbb-utóbb úgyis megtaláljuk a szemüvegünket, ha nem mondunk le róla. S közben megtalálunk mást, amit régebben hiába kerestünk, és annak örülhetünk. A könyvekkel is így vagyok. Nagyon sok könyvem van, és gyakran épp az nincs meg, ami kellene, de akkor is érdemes keresni, mert sok más olyat megtalálok, amelyekről hetekkel ezelőtt már lemondtam. Az is elő fog kerülni két hét múlva, ami most kéne, addig meg kibírom. De jó lesz, ha majd előkerül! Csak ne kölcsönkönyvtári legyen, mert akkor fizetni is kell a késedelemért.