2012. NOVEMBER

Ruppert József

Ki volt Ő? Ismered? Kérdezték egymástól meglepetten híveink, mikor egy hónappal ezelőtt Zoltán atya betegsége miatt a fél 11-es mise után helyettesítő pap miséje után kijöttek a templomból.  A szertartást végző atyáról, csak annyit lehetet sejteni, hogy valószínűleg piarista szerzetes lehet, de érezhető volt, hogy egy nagy tudású karizmatikus egyéniség. A belőle áradó nyugalom, szeretet, a magas színvonalú prédikációja, és a szentmise hangulata, mindenkit magával ragadott. A mise után a sekrestyében egy rendkívül közvetlen, jó humorú embert ismertünk meg. A sejtésünk beigazolódott Ruppert József atya valóban piarista pap. Pillanatok alatt a közös ismerősök felemlegetése közben (ha már két piarista találkozik) kiderült róla, hogy 21 évet tanított Kecskeméten, ahol a gimnázium igazgatója is volt, majd az elmúlt 21 évet Rómában töltötte, a kinti piarista rendben, de hogy milyen beosztásban dolgozott, arról szerényen hallgatott. Napokban kaptam meg e-mailben a Piarista Hírlevelet, ahol nagyon sok érdekes dolog derült ki Ruppert atyáról. 1991-ben a Piarista Rend generális asszisztenseként került Rómába, kezdetben Közép Európa; később Olaszország is hozzá tartozott. Ezzel párhuzamosan rendi általános posztulatorként tevékeny részese volt számos szentté és boldoggá avatási eljárásnak.
A kint eltöltött idő alatt számos feladatot látott el magas színvonalon, lelkesen és emberségesen. Rendszeresen szentmiséket tartott a firenzei magyarok körében, összefogta az ottani magyar kolóniát, a római Szent István Alapítvány elnökeként gondozta és működtette a Szent István Házat, a piarista rend generálisának közép-európai és olaszországi asszisztenseként pedig az elmúlt évtizedekben öregbítette Magyarország jó hírnevét. Munkájának elismeréseként a Magyar Köztársaság 2009. szeptember 10-én Rómában a Szentszéki Nagykövetségen Sólyom László köztársasági elnök megbízásából Balassa János, hazánk szentszéki nagykövete a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjét nyújtotta át Ruppert József piarista atyának. 2001. óta Kecskemét díszpolgára. 2012. nyártól visszaköltözött a Magyar Rendtartományba, a Duna-parti Piarista Rendházba, s itthon folytatja újra munkáját.
Újságunk örömmel közli a Piarista Hírlevél hasábjain található Pedro Aguado generális atya köszönőlevelének részletét, melyben mélységes háláját fejezi ki  Ruppert atya két évtizedes tevékenységért.