2012. JÚNIUS

Kerényi Lajos atya emlékkönyvébe

1950. június 9-én kezdődött a magyarországi szerzetesek elhurcolása, internálása, létbizonytalanságba taszítása. Az államvédelmi hatóság június 10-11-éről virradó éjszaka a nagykanizsai és szegedi, egy hét múlva pedig váci rendházak lakóit a váci püspöki palotába internálta. Június 18-19-én éjszaka a mosonmagyaróvári és a tatai piaristákat hurcolták el Hatvanba. Mi kalazantinerek  valamennyien a pesti rendházhoz tartozva éltük át ezeket a heteket, s  nem tudtuk, sor kerül-e erre a rendházra is. Sík Sándor volt 1947-től a rendfőnök, s ő is benne volt abban a bizottságban, melyet az akkori püspöki kar elnöke, Czapik Gyula egri érsek vezetett, és tárgyalni kényszerült a Rákosi Mátyás vezette  állami bizottsággal. Ő időnként beszámolt ezekről a tárgyalásokról. Egyik alkalommal elmondotta, hogy Czapik Gyula érsek úr hivatkozott arra, hogy Szent István óta az egyháznak ebben az országban évezredes jogai vannak… Rákosi erre azt válaszolta, hogy proletárdiktatúra van, ilyenre ne hivatkozzon, mert úgyis az történik, amit ők diktálnak! Megtörténhet az is, hogy az összes szerzetest kiszállítják Szibériába, ez csak vagon kérdése. A rendfőnök úr nekünk azt mondotta, hogy ha ez nem válik valóra, az már egészen biztos, hogy teljesen felszámolják a szerzetességet. Ajánlotta nekünk növendékeknek, hogy váltsuk ki a munkakönyvet és menjünk el fizikai munkát végezni. Ezt meg is tettük. Egy piarista öregdiák szerzett többünknek munkahelyet: Csepelen egy „Aszfaltozó és Kövező Nemzeti Vállalat keretében ” útépítésnél dolgoztunk. Reggel negyed 7-re a csepeli templomba szentmisére mentünk, 7-re pedig a munkahelyre melózni. Ez egész nyáron át tartott.Magunk közt elég sokat beszélgettünk a jövőnkről. Lajos egyszer csak azt mondta: „DEUS PROVIDEBIT” – „ISTEN MAJD GONDOSKODIK!”
Azóta is sokat jutott eszembe ez a mondása, melyet annak idején Ábrahám mondott Izsáknak, a fiának, amikor mentek fel a hegyre áldozatot bemutatni, s egyszer csak Izsák megszólalt: „Apám, itt a tűz meg a fa, de hol van az egészen elégő áldozat” Mire Ábrahám „Fiam, Isten majd gondoskodik magának egészen elégő áldozatról!” (Teremtés könyve 22. 7-8)
Bizony, Lajos akkor 23 éves volt, én 21 – de ezt mindketten megtapasztaltuk hosszú életünk folyamán számtalanszor…
Kállay Emil  a csíkszeredai misszióból