2012. JÚNIUS

Fogolykiváltó Boldogasszonyról nevezett Kerényi Lajos piarista atya életrajza

1927. június 1-jén Szőnyben született, vasutas családban. Egy fiútestvére van, István. Gyermekkora boldog éveit az almásfüzitői családi fészekben töltötte. "Édesapánk munka után sokszor elvitt bennünket horgászni, már öt-hat éves korunktól kezdve. (Bátyámmal, azóta is nagy pecások vagyunk.) Édesapánk megismertette velünk a természet szépségeit, meséket mondott a békákról, a szúnyogokról. Érdekesen beszélt az érzékszerveikről; lám, még őket is milyen gazdagon felruházta a hatalmas Teremtő!" Gyermekkorában különleges élményben volt része, Lajos atya látomásnak nevezi. Egy alkalommal megjelent neki Jézus, s azt mondta: "Ma nekem fogsz ministrálni." Papsága indulását ehhez az élményhez köti.
Tízévesen a szülei beíratták Tatára a nyolcosztályos piarista gimnáziumba. A vizek horgásza később emberhalász lett, itt jegyezte el magát Kalazanci Szent József szellemiségével.
A háborús helyzet miatt 1944 októberében befejeződött az iskola, bátyjával raktárosként kezdtek el dolgozni az olajgyárban. "1944 őszétől bátyámmal a hadiüzemben dolgoztunk, hogy pénzt keressünk, egy keresetből ugyanis akkor már nem igazán lehetett megélni, édesanyámnak apróra be kellett osztania a vasutas fizetést. Esténként hallgattuk a rádiót, és összepakolva tartottuk a holminkat, hogy ha szükséges, gyorsan menekülhessünk." 1945-ben kellett volna érettségiznie, ehelyett kétszer is fogságba esett. Az elsőből még sikerült megmenekülnie, de a másodiknál már nem, és májusban Sztalinóba egy fogolytáborba került. "Az ősmagyarok szálláshelyén, Levédia környékén, Sztalinóban volt a fogolytábor egy bányatelepen; mindenütt aknák meg barakképületek. Semmiféle ítélet nem előzte meg, hogy idekerültünk, azt sem tudtuk, mennyi ideig leszünk ott." Súlyos fertőző betegsége miatt, 1945. szeptember 11-én egy betegszállítmánnyal ért haza szüleihez. 46-ban leérettségizett, és jelentkezett a piarista rendbe, Vácra. Hét év teológiai tanulmány után 1952. június 22-én Pétery József váci püspök szentelte pappá. Az újmiséjét az almásfüzitői iskolában mondta. "Az újmisémet Almásfüzitőn mondtam, egy kis iskolahelyiségben, mert nem volt templom. Szinte az egész település ott szorongott, velem imádkoztak. Elmondhatatlan, életre szóló élmény ez. Megáldottam a szüleimet, és el is sírtam magam. Többféle érzés kavargott bennem: hála, köszönet, boldogság, szeretet. Eszembe jutott a háború, a szovjet hadifogság, hogy túléltem minden megpróbáltatást, s végül mégiscsak pap lehettem.” Az első állomáshelye az Alsó-Krisztinavárosi templom volt. „Sokat "rosszalkodtam", ezért mindig elhelyeztek”.
1957-tól két-három évente új helyek: Városmajor (1957-58), Ásványráró (1958-59), Kassai tér (1959-61), Szécsény, Rimóc, Benczúrfalva (1961-64), Csolnok (1964-66), Dunakiliti (1966-68), Nagymaros (1969-72), Béke tér (1972-76). 1976 óta a Külső-ferencvárosi Szent Kereszt templomban káplán, majd 1996-tól templomunk plébánosa.