2012. DECEMBER

Olvasói levél: Orgonaesték - Uhrner Brúnó orgonaművész hangversenye

Igazán lélekemelő élményben lehetett annak része, aki november 24-én este templomunkban meghallgatta ezeket a gyönyörű zenedarabokat Uhrner Brúnó tolmácsolásában.
Nem gondoltam volna, hogy ilyen meglepetésben lesz részem! Persze azt már tudtam, milyen szépen játszik kántorunk az orgonán. Vasárnaponként az áldozás alatt öröm tölti el az ember szívét, ahogy felvillantja előttünk muzsikájával – Lajos atya szavaival élve – a túlparti üzeneteket. Szemünk is, fülünk is gyönyörködött már a pompás, új orgonában eleget. Élvezhettük a varázslatos hangzásokat, melyeket a tavaszi hangversenyen Uhrner Brúnó előcsalogatott a frissen elkészült hangszerből. Nem sejtettem, hogy az az élmény még fokozható. Talán az idő kellett hozzá – és ez alatt az idő alatt hangszer és művész még jobban összehangolódtak. Ügyetlen hasonlattal élve olyan összhang valósult meg, mint ló és lovasa között, akik egymás rezdüléséből is érzik, mit akar a másik. Egymásból és önmagukból a legtöbbet hozzák ki a másik kedvéért.
Az is örömmel töltött el, milyen szép számú hallgatóság gyűlt össze. Bizony régebben gyakran kellett szomorúan látnom, az esti mise után tartott ingyenes hangversenyeken alig 20-30 ember maradt ott. Most pedig nem láttam üres padot. Azt is köszönöm, hogy a művek elhangzása előtt néhány gondolatot ismertettek velünk a szerzőkről.
A hétköznapok rohanásában, a gondolatainkat folyamatosan uraló gondok közepette nagy szükségünk van arra, hogy „felemelhessük szívünket”. A művészi élmény ehhez nagy segítséget ad, szárnyakat az egyszerű, földhöz ragadt halandóknak. Köszönjük Uhrner Brúnónak a csodálatos játékát, mellyel felejthetetlenné tette ezt az estét. Köszönettel tartozunk természetesen azoknak is, akik ezeket a hangversenyeket szervezték, illetve azoknak, akiknek áldozatvállalása, munkája, támogatása lehetővé tette ennek az orgonának a megszületését.
Lajos atya szavai jutottak ismét eszembe, amit a lélek és a test egységének illusztrálására mondott: A testünk a hangszer, a lelkünk a művész, aki játszik rajta.
 Ezen az estén a művész életre keltette a hangszert. Köszönjük!
Kovács Zsuzsa