2011. SZEPTEMBER

In memoriam Bede Kálmán atya

A nyári szünet után szeretnénk egy tartozásunkat rendezni.

Bede István Kálmán OP atyától búcsúztunk a tavasszal. 1931. április 25-én született Budapesten, ahol az iskolai tanulmányait is elvégezte. 1947-ben felvételt nyert a Domonkos Rendbe, és megkezdte a noviciátust. 1948-ban tette le első fogadalmát. 1959. június 10-én örök fogadalmat tett, és még abban az évben, 1959. november 21-én Zsámbékon titokban pappá szentelték. A rendszerváltásig az egészségügyben dolgozott, ez kihatott egész életére.
 1989-től Budapesten elsősorban a Thököly úti volt domonkos plébániatemplomban és hozzá tartozó kápolnában (Damjanich utca) szolgált. Ahol csak tudott, sok más templomban is kisegített. Élete utolsó éveiben különösen itt nálunk, a Szent Kereszt Plébánián szolgált. Koncelebrálása nélkül elképzelhetetlenek voltak ünnepeink. Helyettesítésnél, beteglátogatásoknál mindig számíthattunk rá. Mindenkivel szóba elegyedett, érdeklődéssel fordult mindenkihez. A mi templomunkat választotta, hogy aranymiséjére meghívja rokonait, barátait, ismerőseit és minket, híveit. Már nagy betegen, de mély hálával köszönte meg tavaly az elmúlt 50 évet.  Betegséggel küzdött, már nem tudott a templomba sem eljönni, ahol oly sokat szolgált. Nehezen akarta itt hagyni otthonát, ahol leélték szülei és ő is az életüket, de végül mégis beköltözött a székesfehérvári papi otthonba. Nagy ajándékot kaptunk, azzal, hogy halála előtt a Szent Kereszt templom papjaival imádkozhattunk az ágya mellett. A székesfehérvári kórházban 2011. március 16-án, szerdán délután 3 órakor magához szólította az Úr. Hazatért, a lelke az Atyához, a teste hozzánk az urnatemetőbe. Nyugodjék békességben! Köszönünk mindent, Kálmán atya!
Cs.I.