2011. ADVENT

2011 Liszt Ferenc éve

Egyházközségünk orgonakoncerttel emlékezett meg Liszt Ferenc születésének 200. évfordulójára. Az előadásra emlékezik vissza kedves olvasónk H. Ella. Majd a Liszt-év lezárásaként maga a zeneszerző egyik leveléből idézünk, mely rávilágít a mai napig vitatott kérdésre, hogy Liszt Ferencet magyarnak tekintse-e a világ.

Orgonakoncert volt templomunkban 2011 október 22-én, amit – ismerve az előadót – mindannyian nagyon vártunk. Uhrner Brúnó, templomunk kántora volt az előadó, és minőségi, valóban Isten házába való koncerttel örvendeztetett meg minket. Orgonajátéka valóban csodálatos volt – minden hangon érződött az előadó Istentől áthatott lelkülete, mely minket is magával ragadott.
A hallgatóságot közelebb hozta Liszt műveihez az összekötő szöveg, melyet Béla atya olvasott fel. Köszönjük a szervezőknek és az előadóknak a szép estét!
H. Ella

Különös a sors! 15 éve, amióta apám elhagyta békés otthonát, hogy a nagyvilágban vándoroljon velem, amióta a vidéki élet rejtett szabadságát a művészélet csillogó szabadságával felcserélte és letelepedett Franciaországban, megszoktam, hogy Franciaországot tekintsem hazámnak, és elfelejtettem, hogy számomra más is létezik…. Egy súlyos esemény hirtelen fellobbantotta bennem az érzést, amiről azt hittem, hogy már kihunyt, de mégiscsak szendergett bennem valahol. Egy reggel Velencében részletes beszámolót olvastam egy német újságban a szerencsétlenségről, amely Pestet sújtotta. A hír valóságos megrázkódtatásként ért. Egy rendkívüli részvét, egy eleven, ellenhálhatatlan szükség kényszerít, hogy a szerencsétlenek mellé álljak.
Ezek a belső felindulások és érzések tették számomra nyilvánvalóvá a haza szó jelentését. Hirtelen visszatértem a múltba és szívemben tisztán és érintetlenül megtaláltam gyermekkori kincseit. Nagyszerű táj jelent meg szemem előtt... Magyarország volt a hazám! Én is, kiáltottam kissé nevetséges patriotizmussal, én is ehhez az erős fajhoz tartozom, én is ennek az eredendően szabad népnek a fia vagyok, amelynek még biztosan jobb napokat tartogat a sors!
Ó távoli vad hazám! Ismeretlen barátaim! Nagy családom! Fájdalmad jajszava visszahívott hozzád – jajszavadtól mélyen találva hajtom le szégyenkezve a fejem, hogyan felejthettelek el ilyen sokáig...
Liszt F.