2010. SZEPTEMBER

Keszthelyi emlékek

Festetics Pál fia, György (1755-1819) korának híres, kiemelkedő személyisége volt, a család legjelentősebb és legismertebb tagja. 1797-ben létrehozta a Georgikont, Európa első mezőgazdasági főiskoláját. Megszervezte a „Helikon” ünnepséget, amin a keszthelyi diák ifjak mellett költőink, íróink is megjelentek: Berzsenyi Dániel, Kisfaludy Sándor, Pálóczi Horváth Ádám. Magyar verseket olvastak fel, nemzeti irodalmunk kérdéseiről vitáztak. Festetics György nevéhez fűződik a klasszicista stílusú, díszes könyvtárterem építtetése (1799-1801) és berendezése. Kerbl János keszthelyi asztalosmester szlovéniai tölgyfából készített könyvállványai és galériái a kor legszebb alkotásai közé tartoznak. Elbűvölik a látogatót a Rómában faragott márványszobrok, az 1808-ban készített földgömb, a 200 éves hársfából készült csillár. Az ötvenezer kötetes gyűjteményt a Festetics család hozta létre. Több régi enciklopédia, nyelvemlék, pl. az ú.n. Keszthelyi Kódex található itt. A mezőgazdaságról szóló művek a Georgikon kézikönyvtárául is szolgáltak. Európa legnagyobb épen maradt főúri könyvtára, 1948 nyarán az Országos Széchenyi Könyvtár vette gondozásba.
A Helikon Kastélymúzeum 1974 óta látogatható. Bejárata előtt a Festetics család leghíresebb tagjának, Györgynek a szobra Lukácsy Lajos alkotása. A XVIII-XIX. századi főúri életformát bemutató állandó kiállítás 18 termet foglal magába. Megcsodálható az alapító, Festetics Kristóf egész alakos fába faragott reliefje, fiának, a jogász Pálnak több mint 200 márvány darabból összerakott mozaik képe. A dúsan faragott faburkolatos lépcsőházat a család 12 tagjának arcképe díszíti, pl. Festetics Júliának, Széchenyi István anyjának a portréja is látható. A nagy lovaskultusz időszakára emlékeztetnek a versenylovakról készült festmények, emlékplakettek, versenydíjak. A látogatóra tekint Benczúr Gyula Festetics Tasziló hercegről festett képe, aki ötven éven át volt a kastély tulajdonosa. Felesége, a skót-angol királyi családból származó Mary Hamilton portréja is a termet díszíti. A belső építészeti megoldások: a faburkolatok, kazettás mennyezetek, kandallók, XVIII. század végi intarziás angol és olasz bútorok, XVIII-XIX. századi kínai és japán vázák, a Velencében készült szerecsen figurákkal díszített virágállványok kiváltják a csodálatunkat.
A kisváros még sok nevezetességgel vonzza vendégeit. A Helikon emlékmű, Keszthely egyik jelképe a Helikon parkban található. A város híres szülötte: Goldmark Károly zeneszerző, valamint Asbóth Sándor, aki Kossuth szárnysegédje, az amerikai polgárháború hős tábornoka volt.
Kissé fáradtan, de élményekben gazdagon utaztunk haza.
A Barangoló Klub nevében: Sallainé Éva