2010. OKTÓBER

1849. október 6.

1849. október 6-án az orosz segítséggel levert szabadságharcot követő császári megtorlás során, Pesten kivégezték gr. Batthyány Lajost, az első magyar miniszterelnököt. Ugyanezen a napon a szabadságharc 12 tábornoka (Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Knézich Károly, Lahner György, Leiningen-Westerburg Károly, Nagysándor József, Poeltenberg Ernő, Schweidel József, Török Ignác és Vécsey Károly) és egy főtisztje (Lázár Vilmos ezredes) szenvedett vértanúhalált Aradon. Ez az a dátum, ami kevés magyarázatra szorul. A százhatvanegy évvel ezelőtt történt esemény pedig mára szomorú emlékezésre ad okot.
1849. augusztus 13-án Világosnál a magyarok az orosz csapatok előtt letették a fegyvert. A tábornokok úgy hitték, hogy az oroszok megvédelmezhetik őket a vérszomjas Haynautól, de csalódniuk kellett. Augusztus 22-én az oroszok elvették fegyvereiket, majd másnap átadták őket az osztrákoknak, akik Aradra szállították őket, és megkezdődtek a kihallgatások. A tábornokok tudták, mi vár rájuk, mégis az utolsó pillanatig, október 4-ig, az uralkodó névnapjáig, bizakodtak az amnesztiában. Bizakodhattak, mert a császári udvar sem volt egységes az ítélettel kapcsolatban.  Az osztrák miniszterelnök és maga a császár is a kevesebb kivégzéssel járó ítéletet támogatta, a döntés azonban Haynau kezében volt, akinek senkivel sem kellett egyeztetnie, csak az ítélet végrehajtását volt köteles jelentenie. Bizakodhattak, mert hittek igazukban, esküjük szentségében, szavaik tisztaságában, így nyílt tekintettel várták a jövőt. Mind a tizenhárman és Pesten gróf Batthyány Lajos is meggyőződéssel vallották, hogy az általuk szolgált ügy méltó, igaz ügy, amelyért érdemes minden kockázatot, áldozatot vállalni. Sokáig bíztak abban, hogy a győztesek méltányosan ítélik meg esküjük és tiszta lelkiismeretük diktálta tetteiket. Levelek, naplórészletek bizonyítják ezt. Egészen az ítélet kihirdetésének órájáig reménykedtek, de felkészültek a legrosszabbra is. Amikor pedig eljött a végső óra, olyan büszkén fogadták a halálos ítéletet, mintha csupa dicséretet olvastak volna fel előttük.
Emlékezésként idézzük fel a tizenhárom vértanú tábornok utolsó szavait a kivégzésük előtt.
Leiningen-Westerburg Károly: A világ feleszmél majd, ha látja a hóhérok munkáját.
Török Ignác: Nemsokára Isten legmagasabb ítélőszéke elé állok. Életem parányi súly csupán, de tudom, hogy mindig csak Őt szolgáltam.
Aulich Lajos: Szolgáltam, szolgáltam, mindig csak szolgáltam. És halálommal is szolgálni fogok. Forrón szeretett magyar népem és hazám, tudom, megértik azt a szolgálatot.
Vécsey Károly: Isten adta a szívet, lelket nekem, amely népem és hazám szolgálatáért lángolt.
Lázár Vilmos: Ki tehet arról, hogy ilyen a magyar sorsa? Krisztus keresztje tövében érett apostollá az apostolok lelke, és bitófák tövében kell forradalmárrá érni a magyar lelkeknek.
Dessewffy Arisztid: Tegnap hősök kellettek, ma mártírok... Így parancsolja ezt hazám szolgálata.