2010. OKTÓBER

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
A hívő ember és a politika

Az egyház és állam kapcsolata

Az egyház hivatalos megnyilatkozása szerint a keresztény ember politikai tevékenységének a közjóra kell irányulnia. Tehát nem az az elsődleges feladata, ha egyszer politikával foglalkozik, hogy az egyház érdekeit védje, vagy érvényre juttassa, hanem hogy keresztény lelkiismerettel munkálkodjék a közös jó megvalósulásán. Ugyanakkor természetesen az egyháznak is vannak olyan megnyilvánulásai, amelyek érintkeznek politikai kérdésekkel, és akkor igényli magának a lehetőséget, amelyet egy másfajta emberi közösség is megkap, hogy társadalmi szerepéhez méltóan szabadon működhessen, és megfelelő módon alakíthassa a politikával való kapcsolatát, életét. Hogy régen milyen volt az egyház kapcsolata az állammal, bonyolult kérdés: évszázadokkal ezelőtt Európa tanítómesterként tisztelte az egyházat, melynek nem az volt a feladata, hogy politikai döntéseket hozzon, s azt rákényszerítse az államra – biztos, hogy voltak helyzetek, amikor ez is megtörtént – hanem az, hogy jézusi értékrendet képviseljen, melynek égisze alatt az egész társadalom élete zajlik s a politikai élet is folyik. Ezt a kapcsolatot a társadalom állandóan igyekezett kifejezni, tudatosítani. Úgy érezte, mindaz, ami az egyház tekintélyét fenyegeti, veszélyezteti a társadalom stabilitását. Ily módon valóban volt valamilyen összefonódás a politika és az egyház között, ez az újkorban módosult, és az egyház nem is akarja visszahozni ezt a valaha volt szerepét. Ugyanakkor az a modern gondolat, a liberalizmus gondolata, hogy az egyházat és az államot el kell választani egymástól, felvet kérdéseket. Mert az egyház nem könnyen sorolható be a társadalomban levő testületek közé, tehát ha az elválasztás azt jelenti, hogy egy padra kerülnénk egy bélyeggyűjtő körrel, akkor ez valószínűleg méltatlan lenne hozzánk. Ha valaki mégis úgy gondolja, van mit szétválasztani, akkor ennek módját, tisztességes megoldását nagy körültekintéssel kell megkeresni ahhoz, hogy ne sérüljenek jogok és történelmi hagyományok, tényleges emberi érdekek. De nemcsak az egyházhoz tartozók érdeke, hanem az egész társadalomé.

Megkülönböztetés, rasszizmus

Biztos, hogy a kereszténységhez nem tartozik hozzá a megkülönböztetés vagy a rasszista szemlélet. Önmagában véve furcsa nyelvi tény, hogy ötven évvel ezelőtt, amikor a zsidótörvények megszülettek, akkor a „zsidó” alternatívája a „keresztény” volt. Pedig nem a kereszténység nevében beszéltek a megbélyegzők, csak nem azt mondták, hogy „árja” és „zsidó”,vagy hogy „nem zsidó” és „zsidó”. Nem is tudom, mit mondhattak volna helyette, hiszen a magyarság árjának sem mondható, tehát azt mondták, „keresztény”, szemben a „zsidóval.”