2010. NOVEMBER

Dr. Papp Lajos: A szellem él

Állunk a haldokló vagy az életéért küzdő beteg ágya mellett, és tanácstalanok vagyunk. A szeretett ember mozdulatlanul, eszméletlenül fekszik, életét a gépek tarják fent, s mi nem tudjuk, hogyan viselkedjünk. Rengeteg kérdés tör elő belőlünk: mit érezhet, gondol-e valamire, hallja-e, mit mondunk neki, érzi-e, hogy ott vagyunk mellette? Egy kedves olvasónk jutatta el hozzánk Dr. Papp Lajos szívsebész, a Pécsi Tudományegyetem tanárának egyik előadásának a kómáról szóló részét, ezt tesszük most közzé.

A szellem él

Egy hölgy olyan állapotba került egy budapesti kórházban, hogy a vezető professzor - aki egyébként jó barátom és nagy tapasztalatú ember - azt mondta róla, hogy nem is érdemes megkísérelni a műtétet. A professzor hazament, és fiatal tanítványa, beosztottja - aki engem egyébként jól ismert és tisztelt - felhívott, és részletesen elmondta az esetet. A hölgy az eszméletlenség határán volt, kínlódott az életéért. De ez a fiatal orvos hitt abban, hogy én tudok és merek segíteni ebben. Amikor a beteggel találkoztam, ha homályosan is, de eszméleténél volt. Leletei alapján már nem szabadott volna, hogy éljen. Mindennek ellenére az élet levegője ott vibrált a beteg körül. Én csak egyet kérdeztem tőle
 „Hisz-e abban, hogy életben marad?” Mondta, jelezte, hogy hisz. Abban a pillanatban eldöntöttem, hogy megoperálom. Ez nem egy racionális döntés volt, hanem inkább egy intuíció. A műtét után nem tért eszméletéhez. Hat napig eszméletlenül feküdt. Lélegeztetőgép tartotta életben. Ezt az állapotot hívják kómának. Én ennek ellenére mindennap többször is odamentem a beteghez, megfogtam a kezét, megsimogattam a fejét. És mivel nem akartam, hogy a többi kollégám megmosolyogjon, ezért egészen halkan a fülébe súgtam ezeket a mondatokat:
"Ugye megígérte nekem, hogy nem hagy cserben? Önnek élnie kell. Értse meg: van esélye. Nem szabad föladnia."