2010. NOVEMBER

Hitélet és irodalom

Fél évtizede emlékeztünk meg a múlt század egyik legnagyobb költőjének, József Attilának születési centenáriumáról. Jeles hetilapunk, az Új Ember ebből az alkalomból egy cikksorozatot jelentetett meg, melynek minden darabjában egy ma élő és alkotó író-költő emlékezett meg a nagy előd egy-egy Isten-kereső verséről. Ezeket az írásokat szeretnénk feleleveníteni most helyi kiadványunkban. Az egyik legérdekesebb és legmegrendítőbb vallomás szerzője, Gyurkovics Tibor éppen két éve, 2008 novemberében halt meg. (Fűzik L.)

"Dolgaim elől rejtegetlek"
Isten-szerelem József Attila életében

Kérem szépen, József Attila léte első pillanatától áldozatra vetett ember volt. Egyetlen percnyi esélye sem volt a menekvésre. Hiába marcangoljuk száz meg száz tanulmányban, nyomozásban az ő belterjesen végzetes életét, öngyilkos lett-e valójában, véletlenül tévelygett a tehervonat alá, öngyilkossági gyerek-kísérletei mily mélységűek voltak - vége volt, kérem, kezdettől fogva.
Ha megbolondulok, ne bántsatok!
Eleve, testébe-lelkébe zártan, mondhatni, genetikusan benne volt az az elviselhetetlen "helyzet", ami legbenső sakk-mattként vesztésre állította. Ilyen volt Istennel való viszonya, érzete, hite is. Meghalni lélegzetemet / fojtom vissza, ha nem versz bottal, / és úgy nézek farkasszemet / emberarcú a hiányoddal. Az ő játéka. Amit írnak, mondanak, Vágó Márta is, annyira szerette ezt a telibenyílt játékot, senki sem állta a farkasszem-tekintetét: sosem kapta el a pillantását a szemben ülőtől. Ő nyert. Ebben az eleve végzetes játékban.
Hiába írják, írták Varga Ervin pszichiátertől Garamvölgyi László kriminológusig -, szép lenne, igen. Ha csak úgy... Ha véletlenül...
Nincs véletlen, kérem szépen. A véletlen Isten szempillantása. Azon a résen bújik belénk ő maga is. Ilyen volt-maradt-lett-nem volt József Attila Istene is. Kezdeti és örök - soha meg nem lelt, soha el nem veszített.
Hogy ha golyóznak a gyerekek / az isten köztük ott ténfereg.