friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

2010. MÁRCIUS

XX. század pápái

A XX. századot tekinthetjük az egészségügyi, szociális, tudományos és technikai fejlődés valamint a nemzetközi egységesülés korszakának, ugyanakkor megjelölhetjük a példátlan méretű háborúk, népirtások, diktatúrák születésének és bukásának koraként is. Ebben az évszázadban tulajdonképpen megváltozott az élet minden területe, és az egész emberi társadalom alapvetően átalakult. A változás a katolikus egyházat sem kerülte el. Sorozatunkban a XX. század pápáinak életével és munkásságával szeretnénk bemutatni az egyházban végbemenő átalakulást, melynek hatására a század végére Vatikán régen látott fényében és szellemiségében tündököl.

II. János Pál
(1978 – 2005)

Karol Wojtyla 1978. szeptember 28-án reggelizés közben kapta meg a hírt, hogy meghalt I. János Pál pápa. Azonnal befejezte az étkezést, a kápolnába ment, és nagyon hosszú ideig imádkozott. Az ima után tőle szokatlan módon feszült és magába zárkózott maradt. Látszott rajta, hogy komoly gondok gyötrik, és szótlanul készült, és indult el a konklávéra. Szokatlan viselkedésére az előzmények késztették. Eszébe juthatott I. János Pál jóslata: „az idegen, aki előttem ült a konklávén, Ő lesz az utódom”. De eszébe juthatott Pio atya jövendölése is, hogy „egy napon tied lesz a legmagasabb tisztség az Egyházban.". Aggodalmát még tovább fokozta, amikor megtudta, hogy a tekintélyes, nagy befolyással bíró osztrák König bíboros a külföldi pápát akarók élére állt,  nem törődött a tradícióval, és Karol Wojtylát tartotta a legalkalmasabb személynek az egyház vezetésére.