2010. MÁJUS

Apák napja

„Apák napja’ ünneplése alkalmából Szent József felé fordulunk, aki keveset jelenik meg az evangéliumokban. Ki lehet Ő, mit lehet róla tudni, mert alakja és személyének fontossága ma, minden kornál fontosabb. Vajon mit tanult tőle emberségről, munkáról, a világról Jézus Krisztus, akit elfogadott, nevelt, aggódott érte és szeretett. Mit lehet ma hívőként felfedezni Szent József alakjában, ami nem a giccses szentképek és túlideologizált eszmény világa, arról az emberről, akit alig ismerünk. Szent József életének megismerésében, a Szentek életének segítségét is igénybe vettük.
József Názáretben lakott, ,,Dávid házából és nemzetségéből származott'' (Lk 2,4). Ez a kifejezés azt jelenti, hogy a dávidi család jelentősebb ágához tartozott, de szegénysége miatt törzsének gazdagabb családjai között eléggé megvetett volt. Mégis Máté szerint, családfa leírása alapján, József lett korának összes dávidi leszármazottai között az, akinek az előző korok szent öröksége jutott. Nemcsak a dávidi trón jogos igénye, hanem az a kiváltság is, hogy ha nem is vér szerinti apja, de elődje és nevelője legyen a Messiás-Megváltónak.   Jegyességre lépett a fiatal, szintén dávidi származású Máriával, az akkori szokások szerint 18-24 éves kora között. Még mielőtt a házasságkötésük megtörtént volna, Máriát áldott állapotban találta. A megrendült József álmában angyali üzenetet kapott, hogy vegye csak feleségül Máriát, és vállalja a születendő gyermeket. József nagyon nehéz helyzetbe került. Jogilag Mária férje volt, de Jézushoz való kapcsolata nem ilyen egyszerű. Nem volt az apja biológiai értelemben, de Mária a nyilvánosság előtt nem tudott más apát megnevezni gyermeke számára, mint Józsefet, részben, mert az apaság a biológiai származáson kívül az örökbefogadási kapcsolatot is felölelte, részben, mert egyszerűen nem volt megfelelő kifejezés arra a kapcsolatra, ami József és Jézus között volt. Hogy az emberek egyszerűen József természetes fiának tartották Jézust, ezt sem Mária, sem József nem tudta megakadályozni. Józsefet az Istenbe vetett mély hite mentette meg. Elfogadta Isten akaratát, hogy ő „csak” nevelőapa lesz, és az ő igenje is kellett ahhoz, hogy hívő zsidó emberként ne köveztesse agyon Máriát. József kapcsolata Jézussal egyedülálló, bár helyzete hasonló volt az adoptív apáéhoz, mert ez a kapcsolat egyedül Istentől származott.