2010. KARÁCSONY

Zelk Zoltán: Karácsony, 1942

Mikor Varga tizedes úr a ruhaszertárban megtudta, hogy költő vagyok, megkérdezte, nem tudnék verses köszöntőt írni házassági évfordulójára, amit ő tábori lapra másolva elküldene a feleségének. Hogyne tudtam volna. Hiszen nem akármilyen hónapot köszönthettem rigmusgyártó tudományomnak: előző „munkahelyemen”, a sztári-oszkoli pályaudvaron négy hétig rejtegettek borsodi katonák a lisztraktárban, csak azért, hogy a zsákok közt megbújva naphosszat írjam a névnapi, születésnapi s házassági évfordulókra készülő verseket. Társam is volt a szerencsében, egy korán őszülő grafikus, őt is megmentette művészete a zsákolástól: szívet, galambot, virágot rajzolt a zöld tábori lapokra, verseim fölé.
Elkészült hát a házassági évfordulóra írt köszöntő, majd néhány nap múlva egy másik kislánynak névnapjára. Soha olyan honoráriumot nem kaptam, mint akkor a négy soros rigmusért. Nem az anyagiak, nem az, hogy kenyerét és cigarettáját megosztotta velem, de az emberség, amit kaptam tőle, akire pedig kötelező volt az embertelenség, aki szinte szolgálati szabályzatot sértett meg minden gyöngéd szavával, sőt gondolatával is. Szégyenemnek érzem, hogy eddig nem írtam róla.
Tél eleje volt, s minden csontom őrizte azt az esőverte hónapot, amikor ronggyá ázott ruhában egy födetlen gödörben aludtam éjszakánként. Novemberben annyira fájt a lábam, hogy járni sem tudtam. De hiába cipeltek el a társaim az orvoshadnagyhoz, meg sem vizsgált, csak rám morgott, hogy munkaképes vagyok: „…Tessék csak szépen kivonulni, nem húzódozunk a munkától…”
Másnap hajnalban, mikor társaim kivonultak, én hiába próbálkoztam a fölkelessel, a lesz, ami lesz gondolatával a priccsen maradtam. Nem volt rémület nélküli pillanat, mikor rám nyitották az ajtót, de Varga tizedes jött be hozzám, kenyeret, cigarettát hozott, majd kulccsal rám zárta az ajtót. Így gondozott, őrzött, rejtegetett hetekig.
Aztán eljött a karácsony este, amelyről szólni akarok. Társaim már otthon voltak, ázott bakancsok és kapcák gőzölögtek a kis bádogkályha mellett, mahorkafüst és áporodott testszag csapott föl hozzám a priccsre. Már elaludtam az ismert, de megszokhatatlan szagok ködében, mikor arra riadtam, hogy nyílik az ajtó, s a kályhához kuporodó fiúk fölugranak. Varga tizedes jött be szállásunkra, s nem törődve a többiek csodálkozásával, hozzám lépett, s fölemelve a priccsről, karjában vitt a fülkényi szobájába, ahol asztalhoz ültetett. Az asztalon pohárba állított fenyőág, egy üvegben néhány ujjnyi rum s egy csajka fedelén keksz és kockacukor. És felesége és kislánya fényképe. Ültünk és hallgattunk. Aztán éjfél felé megszólalt:
Énekeljünk…
S mi ketten a keretlegény s a munkaszolgálatos, ezer és néhány száz kilométernyire otthonunktól, halkan, dünnyögve elénekeltük a Menyből az angyal-t.
Ugye odaírhattam volna emlékem fölé címnek Ady verscímét: Ember az embertelenségben.