Bemutatkozás Ügyintézés Miserend Hirdetések
FRISS HÍREK, LELKI ÉLET, PROGRAMOK
 KÖZÖSSÉGEK
 GONDOLATOK, IMÁK, ELMÉLKEDÉSEK
 SZENT KERESZTI ÜZENETEK
 ADOMÁNYOK - ORGONASÍPOK, ADÓ 1%
 URNATEMETŐ
Budapest Külső-Ferencvárosi Szent Kereszt Plébánia
Pesti-Déli Espereskerület
1091 Budapest, Üllői út 145.
Telefon: (06 1) 378-03-56
Fax: (06 1) 378-03-56
E-mail: info@szentkeresztplebania.hu

SZENT KERESZTI ÜZENETEK

2010. KARÁCSONY

Hitélet és irodalom – „Dolgaim elől rejtegetlek” (3.)

Ez alapos tanulmányoknak számíthat a költővé éréshez, a mesterségbeli tudás elsajátításához-csiszolgatásához, különösen Attila esetében (magam is költőféleként hadd szólítsam ilyen bizalmasan). E mostani versének finoman megválasztott jelzőit, plasztikus képalkotását tekintve igazolódni érezhetjük ezt, kész költővé avatva őt - annak ellenére, hogy itt-ott megérezzük a sorok fölött lebegő túlfokozottságot, kamaszos pátoszt.
Legalább húsz fok hideg van, ezzel a tárgyszerű közléssel indul a vers. Visszalapozva egyet Összes Versei kötetében, felfedezhetjük, hogy e sor hosszasan foglalkoztatta a költőt. Szintén 1923 decemberében, "két verssel korábban" született cím nélküli versének kezdősora is ez: Legalább 20 fok hideg van. E költőileg kevésbé sikerült, központozás nélküli, terjedelmesebb mű a téli fagy leírására szorítkozik, a karácsonyról még nem esik szó. Mégis bízvást tekinthetjük a Karácsony című vers előtanulmányának, hiszen a kezdő soron kívül három teljes sort is átemelt az utóbbiba: Jó most ahol nem vágtak ablakot / Fa nélkül is befűl az emberektől / De hová teszik majd a muskátlikat. Hanem érdemes kicsit részletesebben is áttekintenünk, miként változott József Attila látószöge (hangulata?) a két vers megírása közötti néhány nap során. Karácsonykor azt írja: Szelek és emberek énekelnek, illetve Meleg magvető hitünkről/ Komolyan gondolkodnak a földek. Az előtanulmányban viszont az áll: Nekem csak meleg kellene / Hideg van és beszélek a szélnek. Karácsonykor Fölöttünk csengőn, tisztán énekel az ég - a korábbi versben Az ég olyan mint a megfagyott vér. Karácsonykor az újszülött rügyező ágakkal / Lángot rak a fázó homlokok mögé - advent idején viszont a fagy bőrebbig borotválja / A vak koldus meg a gyerek arcát, s Aki fázik melegedni akar / Minket nem éget halálra a láng / Csak a hideg sorvaszthat össze.
Egy váratlan felfedezés - karácsonyi ajándékként - elém tárja a XX. század lélektanának egy apró részletét. József Attila 1923 karácsonyán azt írja: Az uccák biztos szerelemmel / Siető szíveket vezetnek. Tizenöt esztendővel később, 1938-ban, alig tizenhárom hónappal Attila halála után Márai Sándor így fogalmaz egy hírlapi cikkében: Megint karácsony délutánja van, a sötétedő utcára már csak azok sietnek, akiknek nincsen otthonuk. Attila biztos szerelemmel szíveket vezető utcái az első világháború és Trianon után kerültek versbe. (De hát nincsenek-e sokkal fontosabb örömei-bánatai egy tizennyolc éves fiúnak, mint Trianon ürügyén a nemzet sorsáról tépelődni?) Márai otthontalanok járta, sötét utcái pedig a második világháború előestéjén, az első bécsi döntés (1938. november 2.), vagyis Felvidék egy részének visszacsatolása után, a revíziós politika kockázatai közepette köszönnek ránk. (De hát mi fontosabb öröme-bánata lehetne egy harmincnyolc éves közéleti férfiembernek, mint a nemzet és a kultúra sorsáról töprengeni?)

 

BEMUTATKOZÁS | ÜGYINTÉZÉS | HITOKTATÁSHIRDETÉSEK
Imádunk téged Krisztus és áldunk téged, mert Szent Kereszted által megváltottad a világot! SZENT KERESZT PLÉBÁNIA