2010. DECEMBER

Hitélet és irodalom – „Dolgaim elől rejtegetlek” (2.)

Fél évtizede emlékeztünk meg a múlt század egyik legnagyobb költőjének, József Attilának születési centenáriumáról. Jeles hetilapunk, az Új Ember ebből az alkalomból egy cikksorozatot jelentetett meg, melynek minden darabjában egy ma élő és alkotó író-költő emlékezett meg a nagy előd egy-egy Isten-kereső verséről. Ezeket az írásokat szeretnénk feleleveníteni helyi kiadványunkban. Mostani írásunk jegyzője Kalász Márton (1934), aki immár fél évszázada irodalmi (köz)életünk kiemelkedő szereplője. Ha költészetét, a benne megmutatkozó világszemléletét jellemeznénk, először kétségtelenül a békesség jutna eszünkbe – írja a válogatott és új verseket tartalmazó kötetének utószavában Rónay László. Kalász verseiben a merész szórend és mondatszerkesztés, a többféleképpen értelmezhető és olvasható sorok, a lényegre tömörítés drámai feszültséget keltenek. Műgond, választékos nyelvi erő jellemzi költészetét. (Fűzik L.)

József Attila: Megfáradt ember

A földeken néhány komoly paraszt
hazafele indul hallgatag.
Egymás mellett fekszünk: a folyó meg én,
gyenge füvek alusznak a szívem alatt.

A folyó csöndes, nagy nyugalmat görget,
harmattá vált bennem a gond és teher;
se férfi, se gyerek, se magyar, se testvér,
csak megfáradt ember, aki itt hever.

A békességet szétosztja az este,
meleg kenyeréből egy karaj vagyok,
pihen most az ég is, a nyugodt Marosra
s homlokomra kiülnek a csillagok.

Tizenegy éves voltam, amikor először kezembe adták József Attila verseit. Bármelyik versére rálapozni természetes volt - újra s újra a Megfáradt ember címűre. Ez amúgy segített egyéb József Attila-olvasmányaimat is mindig térben elhelyezni: az érzelmi részt befogadó, nyilvánvalóan öntudatlan belső térben. Jó volt így, megvallom, e módszer máig, s időskorom tudatában is beválik. A Megfáradt ember című remeket József Attila 1923-ra, Makó városába keltezi, és ez: az elrugaszkodási pont szerepe irányította készségem a többi versre, elsődlegesen a közvetlen környezetre - a fiatalkori költeményekre.