2009. NOVEMBER

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
MINDENSZENTEK

Mindannyian frissen emlékezhetünk azokra az évtizedeken át tartó támadásokra, amelyek a szentek személye, ünnepei ellen  megújuló rohamokban sorjáztak.
Például karácsony szent ünnepét fenyőünnepé akarták gyalázni, alázni.
- Szent Miklóst, az ajándékozás szentjét holmi Télapóval akarták helyettesíteni.
 - A mi Szent István királyunkat a történelemkönyvekben pusztán I. Istvánnak jelölték, jeles ünnepét pedig az alkotmány, új kenyér napjává tették.
- A megszületett gyermekeket megkeresztelni és védőszent oltalma alá helyezni tilos. Csak névadás! stb. stb.
Mi indokolta azt a tűzzel-vassal való agresszív gyűlölettel teli támadást a Szent, a szentek ellen? Az, hogy az istentelen ideológia felismerte, csak úgy tudhat eredményt elérni, ha a szentek erejét – az emberi lelkekben élő – éltető erejüket megöli, kiöli. Hogy mennyi kárt okozott ez a kommunista lélekgyilkolás, azt fölmérni sem tudjuk. De indirekt módon számunkra, hívők számára bizonyított, hogy a XX. sz. félelmetes világbirodalma nem tudta legyőzni a szentek erejét és azt, hogy a szentek legyőzhetetlenek. A mai napon őket és az összes mindenszenteket ünnepeljük.
Miért van szükségünk a szentekre? Általában életünk dinamizmusához, lendületéhez, éltető impulzusokra van szükségünk, amelyek a szürkeségből, süppedésből, fizikai, idegrendszeri gyengeségekből, holtpontokról tovább indítanak. Hatékony impulzust csak sugárzó értékek, egyéniségek tudnak kiárasztani. Ilyenek a szentek. Bernanos, a jeles francia író szerette hangsúlyozni az Egyházról „A mi Egyházunk a szentek Egyháza! Miért? Mert Egyházunkat a Szentek teszik hitelessé. Mondhatunk mi bármi szépet Jézusról, az evangéliumról, ha nem tudnánk rámutatni az élő modellekre. Az Egyház Szentjeiben él, lüktet, fiatalodik, ők adják meg a mi szavaink hitelét is.”
Miképpen tudjuk átvenni a szentek felénk áradó üzenetét és erejét? Nyitott szemmel és szívvel szabad rájuk feledkezni. Például emlékhelyek, tárgyak, szobrok, képek kisugárzó üzenetét figyelni.