2009. MÁRCIUS

A mi orgonánk

„Az orgona az egyház zenei egysége, mert számtalan sípja azt jelképezi, hogy az egyház is mindenkihez kell szóljon. Szóljon minél többször, gyakrabban és sokaknak, mindannyiunk örömére!”    (Ciucur L. Antonius)

A 2009. február 3-án, kedden (Balázs napján) megtartott egyháztanácsi ülés során Veres Zoltán, a Szent Kereszt Plébánia egyháztanácsának világi elnöke ismételten felhívta a figyelmünket arra, hogy a használaton kívüli orgonát le kell bontani, ezzel helyet biztosítva az újnak. Takács Gábor barátommal már jó ideje fontolgattuk, hogy nekifogunk a bontásnak. Így is történt.
- Ne szólj senkinek. Majd mi ketten megoldjuk a problémát -mondta Gabi. Az elhatározást tett követte.
Másnap 9 órára mentem érte, hogy segítsek elhozni a bontáshoz szükséges szerszámokat. Felérve a kórusra és megállva az orgona előtt egy kicsit elbizonytalanodtunk. Ezt a tétovázást csak részben okozta az a kérdés, hogy honnan is kezdjük a bontást. Egy pillanatra elgondolkoztunk. Évekkel ezelőtt mesteremberek elkészítettek egy művet, melyet mi pár óra alatt megsemmisítünk.
Fájó szívvel, de kellő tisztelettel elkezdtük a bontást. Ment minden a maga útján, de eljött a holtpont. Egy olyan súlyos orgonaelem kiemelése okozott problémát, melynek funkcióját mi, laikusok nem tudtuk. Később kiderült, hogy egy szélláda volt a három közül. Míg tanakodtunk, megjelent Lajos atya.
- Hogy álltok? - jött a kérdés.
Látva problémánkat fölajánlotta segítségét.
Hozzak kötelet, csigát, vagy szóljak Pistinek? (Pisti sekrestyésünknek, Szilvinek a férje.)
Végül egyik segédeszköz igénybevételére sem került sor. Kockázatmentesen sikerült leemelnünk a szélládát. (Nem szakadt le a kórus, talán ez látható.)
Közben Pisti a régi orgonából az újba beépítendő sípok közül egyet megszólaltatott, illetve belefújt.  Vékony, alig hallható hangot adott. Ennek még a későbbiekben lesz jelentősége.
A „munkát” 9 órakor kezdtük, és kb. délután 4-re fejeztük be, úgy, hogy péntekre maradt még egy órányi feladat.
A bontás elején Csákóy Ildikó (a plébániai hivatal irodavezetője), illetve Zoli egy-két fényképet csinált az orgona eredeti állapotáról. Ha délután 4 óra körül jönnek és fotóznak, bizony érzékelhetővé tehették volna a különbséget. Itt igazából arra is gondolok, hogy úgy a kezünk, mint az arcunk egy kicsit „poros” lett.