friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

2009. MÁJUS

Hitélet és irodalom: Radnóti Miklós (1909-1945)

Kedves szerkesztőnk kora délután talált meg, hogy az esti lapzártáig írjak már valamit Radnóti Miklósról. Elvégre, lapunk legyen aktuális! Tanult barátunknak igaza van, az elmúlt napokban ünnepeltük a Radnóti-centenáriumot, azaz a költő születésének századik évfordulóját. Alaposan átgondolt tanulmányra idő híján nem vállalkozhatok, de néhány továbbgondolásra való szösszenetre telik.
Épp vasárnap beszélgettem a most érettségiző, régi, ős-balinkás barátommal, hogy az esetlegesen várható témában meg ne feledkezzen néhány dologról. Arról, hogy a költő egy boldog, nyugodt gyermekkor után ifjúként tudja meg, hogy születésekor anyja és ikertestvére meghalt. (Huszonnyolc év című vers) Arról, hogy szinte minden versében feltolul az idill, a boldogság iránti vágy, amit aztán már a korai években is befelhősít valami balsejtelem. A Mint a bika című versében huszonnégy évesen valamiféle prófétai tehetséggel megjósolja saját végzetét. Igen, a fasizmus jelei ekkor már bimbóztak Európában. Az asszimilálódott zsidó családból származó fiatalt szegedi egyetemi évei alatt a tehetségét, emberségét felismerő kiváló tanára – a maga is polihisztor költő, piarista szerzetes –, Sík Sándor kereszteli meg. Jeles tanár-diák kapcsolat volt az övék. Mégis zsidósága miatt kellett meghalnia. Mint ez köztudott: a bori munkaszolgálatos táborból (Szerbiából) a németek által üzemeltetett haláltáborok felé hajtott „erőltetett menet” egyik gyenge tagjaként Győr mellett agyonlőtték.
(A jegyzetíró szomorú, hogy egyesek ma sem riadnak vissza a történelemhamisítástól. A föltárt tömegsírból előkerült bori notesz is mese? Le lehet tagadni az emberiség történetének talán második legnagyobb botrányát? Hisz még van élő tanú! És csodálkozunk, hogy a kétezer éves legnagyobb botrány, Jézus tanúságtétele, hitünk sziklaszilárd alapja sokak számára csak dajkamese?)
A két botrány együttes említésekor érdekes felvetés lehet Radnótinál összegyűjteni a jézusi motívumokat: a zsidósága, a békés gyermekkor, az ártatlanul elítélés és erőszakos halál, előtte a kínszenvedés és magány. Ezt írta huszonkét évesen:

Arckép

Huszonkét éves vagyok. Igy
 nézhetett ki ősszel Krisztus is
ennyi idősen; még nem volt
szakálla, szőke volt és lányok
 álmodtak vele éjjelenként!

Mai háborgó világunkban is „heti parancsként” tehetnénk ki következő himnuszát.