2009. MÁJUS

XX. század pápái

A XX. századot tekinthetjük az egészségügyi, szociális, tudományos és technikai fejlődés, valamint a nemzetközi egységesülés korszakának, ugyanakkor megjelölhetjük a példátlan méretű háborúk, népirtások, diktatúrák születésének és bukásának koraként is. Ebben az évszázadban tulajdonképpen megváltozott az élet minden területe és az egész emberi társadalom alapvetően átalakult. A változás a katolikus egyházat sem kerülte el. Sorozatunkkal, a XX. század pápáinak éltével és munkásságával, szeretnénk bemutatni az egyházban végbemenő átalakulást, melynek hatására a század végére, Vatikán régen látott fényében és szellemiségében tündököl.

XI. Piusz pápa (1922-1939)

XV. Benedek pápa halála váratlanul érte Vatikánt. A bíborosok tanácstalanok voltak, mert nem voltak felkészülve egy új pápaválasztásra, s nem volt olyan jelölt, aki élvezte volna a többség bizalmát. Minden idők leghosszabb konklávéjára került sor. Csak a 14. szavazás után szállt fel a fehér füst, mely jelezte, hogy megvan az új pápa Achille Ratti milánói püspök személyében. Mikor Rattit megválasztották, és megkérdezték, milyen nevet akar viselni, így válaszolt: IX. Piusz alatt léptem az egyház szolgálatába, X. Piusz rendelt Rómába, XI. Piusz lesz a nevem.
Achille Ratti 1857. május 31-én született Milánóban nagyipari polgári családban. A Lombard Kollégiumba került, ahol 1879. december 20-án szentelték pappá. Rómában a Gregoriana Pápai Egyetemen kánonjogból doktorált és 1882-ben letette a teológiai doktorátust is a Sapienza Egyetemen, valamint a filozófiait az Aquinói Szent Tamás Akadémián. Milánóban 5 éven át teológiai kurzust vezetett. 1907-ben az Ambrosiana prefektusává választották. Rattit X. Pius pápa a könyvtár helyettes prefektusává nevezte ki. 1914-ben elnyerte a Vatikáni Könyvtár prefektusi címét. 1918. május 19-én Lengyelország apostoli vizitátorának nevezte ki a pápa, majd megkapta a nunciusi és a lepantói címzetes érseki kinevezést  1919. július 19-én. 1921. június 4-én bíborossá nevezték ki. 5 hónapig volt püspök Milánóban. 1921. december 8-án megnyitotta a Szent Szív Katolikus Egyetemet. XIV. Benedek óta ő volt az első tudós pápa, akit jelentős nyelvismerete, hatalmas tudása, nemzetközi kapcsolatai és a modern tudományos haladás ismerete miatt becsülték. "Az élet cselekvés" - ez volt az egyik bölcs mondása. Papként erősen szerette az Egyházat. Még nyolcvanévesen is megőrizte azokat a vallásgyakorlatokat, amik a szemináriumi időkben már szokásává váltak: a rózsafüzért, a szentségimádást és a lelkigyakorlatokat.