2009. DECEMBER

VI. Pál pápa
(1963 –1978)

A II. világháború ideje jelentős anyagi segítsége mellett, mint a kor egyik legbefolyásosabb embere, tekintélyét kihasználva támogatta, illetve bujtatta az üldözött európai zsidóságot, melynek hatására több száz emberéletet mentett meg. Montini megpróbált összehozni egy találkozót Maria José belga hercegnő (az olasz király menye, Umberto piedmonti herceg felesége) és az Egyesült Államok vatikáni követe, Myron Taylor között, hogy Olaszország különbékét köthessen az Államokkal; a találkozás azonban nem jött létre.
Jóllehet önmagát Pacelli tanítványának tekintette, nem egészen értett egyet a pápa politikájával. Rokonszenvezett a kereszténydemokrata baloldallal. Emiatt XII. Piusz 1954-ben váratlanul eltávolította Rómából: Milánó érsekévé nevezte ki, (ahol kiállt az 1956-os magyar forradalom mellett) de nem kreált belőle bíborost. Ezt a sérelmet XXIII. János pápa azonnal jóvátette, amikor 1958-ban bíborossá tette meg Montinit. Ezután már nem is volt kérdés, ki követi majd őt pápaként.
1963. június 21-én meglepő gyorsasággal, választották meg a katolikus egyház fejévé. Ő volt a legmegfelelőbb személy arra, hogy be tudja fejezni a zsinatot és, hogy kézben tudja tartani ezt az emberfeletti munkát. A Zsinat 1965-ben fejeződött be, friss szelek fújtak az egyházban. és a pápa rendkívüli népszerűségnek örvendett megválasztásától kezdve.
VI. Pál kitűnő diplomata volt, a kiegyenlítésre, a kompromisszumra való törekvés jellemezte. A modern világ kérdéseire keresett válaszokat, de teológiai és erkölcsi ítéletei inkább a tradícióval voltak összhangban. XXIII. János nyomdokán kívánt haladni, és folytatta a zsinatot. Zsinati szellemű reformintézkedései közé tartozott a püspöki szinódus létrehozása (1967), a Római Kúria újjászervezése, a liturgiareform támogatása, a szentmise új szertartásának bevezetése, az egyházjog revíziója, a bíborosi kollégium teljesen nemzetközivé tétele. Feloszlatta a nemesi testőrséget és a palotaőrséget, és a svájci gárdát tette meg a Vatikán egyedüli fegyveres erejévé.