2009. HÚSVÉT

Olvasói levél: A budakeszi kálvária keresztútján

Templomunk előtt kéthetenként 12-15 főből álló csoport lelkesen gyülekezik, ők a „Barangolók Klubja”.
Fővárosunk számtalan nevezetességének megtekintése a céljuk, célunk. Eddig csak láttuk egymást, most már fél éve járunk együtt, ismerősökké, barátokká lettünk. Brunczvik Éva szervezővel, jó, felkészült programjával, vígan beszélgetve indulunk utunkra. Rossz időben kiállításokra megyünk. Megtekintettük a Széchényi Könyvtárban a Biblia-kiállítást. A híres Róth Miksa házban gyönyörködtünk az üveg- és zománcművészet kincseiben. Élveztük az Iparművészeti Múzeumban a XVI-XVII. századi Magyarországon használatos török szőnyegek szövéstechnikáját, ezek szín-és formavilágát. Jó időben a Budai-hegység egy-egy csúcsa, barlangja, egy zarándokhelye, például Makkosmária XVIII. században épült Fogolykiváltó Boldogasszony barokk kápolnája volt az úti célunk. Ekkor hazafelé menet, a tölgyes erdő avarát élvezve a lábunk alatt, a fák között pedig, a nyugovóra térő nap ontotta reánk sugarai melegét, eldöntöttük, mivel Budakeszi határához érve láttunk egy kőből épült kápolnát, keresztút stációit, ide még visszajövünk. Felkértük lelki vezetőnket, László atyát, aki szívesen vállalta, hogy nagyböjt egyik péntekén itt imádkozzuk Jézus kínszenvedésének, halálának végső útját.
 Márc. 27-én, pénteken du.1/2 4-órakor László atya vezetésével tizenötén Csákóyné. Ildikó autójával, és Matos László kisbuszával, fiatalok, idősebbek elindultunk. A csúcsforgalom nehézségeit legyőzte a lelki felkészültségünk és a baráti összetartozás, az egymás támogatása. A vizitációs nővérektől megkaptuk a kapu és a kápolna kulcsait.
A budakeszi kálvária az 1739. évi pestisjárványban elhunytak emlékére a XVIII. században épült. Mintegy hatszáz, elsősorban német ajkú lakos vesztette életét, több mint fele gyermek volt. A stációkat 1948-bán restaurálták, a 60-as években pusztulás, pusztítás lett a sorsok. 1990-94 között helyreállították a kálváriát helybéli családok és egyesület összefogásával. Az eredeti képekből csak a 10 került vissza. Az új képeket neves helyi művészek és mesterek ajánlották fel.