friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

2008. SZEPTEMBER

NYÁRI EMLÉK

Zarándokok vagyunk itt a földön, de nem céltalanul zarándokolunk

Nagyon szeretek zarándokolni. Meggyőződésem, hogy a körülöttünk lévő világ felfedezése, városok, kegyhelyek, templomok kulturális ismeretet és lelki gazdagságot jelentenek. Ezzel a szándékkal is szerettem volna folytatni az elmúlt évek hagyományát, hogy szervezzünk zarándoklatot Lourdes-ba, ahol 150 évvel ezelőtt jelent meg a Szűzanya egy egyszerű tizennégy éves lánynak, Bernadettnek.
Részemről nagy örömmel és várakozással vártam május 26-át, hogy elinduljunk erre a jubileumi zarándoklatra. Úticélunk első állomása Szlovéniában Maribor volt, ahol a székesegyházban szentmisét tartottunk. Megható volt, hogy az ottani segédpüspök magyarul köszöntött bennünket. Aztán folytattuk utunkat az olasz és francia Riviérán. Másnap Franciaországban, Arles-ban a románkori templomban misézhettünk, majd a gyönyörű francia tájat csodálva érkeztünk meg a késő esti órában utunk céljához, Lourdes-ba. Két egész napot töltöttünk ezen a béke szigetén. Másnap, szerdán reggel a jelenési barlangnál Seregély István nyugalmazott egri érsek atyával és több pappal együtt miséztünk nagyszámú magyar zarándok jelenlétében. Ugyanis a mi zarándoklatunk része volt a nemzeti zarándoklatnak. Ezen a helyen jelent meg a Szűzanya Bernadettnek 18 alkalommal, és kérte, hogy a papok építtessenek kápolnát, és tartsanak körmenetet. A 150 évvel ezelőtti kérés teljesült, a jelenési barlanggal együtt egymás fölött három kápolna van, és a körmenet is lélekemelő, tavasztól őszig minden este 9 órakor több tízezer ember gyertyákkal a kezében indul a rózsafüzért imádkozva. Két este mi, magyarok is részt vettünk ezen a lelket erősítő közös imádságon, sőt magyarul is elhangzott két Üdvözlégy Mária.  Nagy élmény volt, amikor a tizedek végén gyertyákat felemelve énekeltük az Ave Mariát. Számomra a legmeghatóbb és maradandóbb az a látvány volt, ahogyan folyamatosan jöttek az emberek, és mély áhítattal elidőztek a barlangnál. Éppen ettől szent ez a hely, hogy a világ minden tájáról ide zarándokló emberek imádságukkal megszentelik, és ennek a kisugárzása érinti meg az embert. Pénteken reggel 6 órakor a Szeplőtelen fogantatás bazilikában bemutatott közös szentmisével vettünk búcsút Lourdes-tól és elindultunk, Nevers városába, ahol Bernadett  utolsó éveit töltötte. Itt a kolostor kápolnájában látható ma is üveg ereklyetartóban, Bernadett épen maradt teste. Bernadett sok próbatétellel és értetlenséggel találta szembe magát, míg végül is az egyház elismerte az üzenetek hitelességét. Idén szeptemberben a Szentatya is elzarándokol Lourdes-ba, hogy kifejezze a Szűzanya iránti szeretetét, és lelki erőt merítsen ezen a szent helyen a további lelkipásztori feladataihoz. Azt gondolom, hogy nekem és remélem a zarándoktársaimnak is ez a lourdes-i zarándoklat egy életre szóló lelki tapasztalat és élményt jelent. A zarándok azért indul útnak, hogy megerősödjék hitében, és imádkozzon az otthon maradt testvéreiért is. Én is, mi is szeretettel és imádsággal gondoltam egyházközségünk minden tagjára, és kértem a Szűzanya közbenjárását. Csak arra tudok biztatni mindenkit, ha lesz rá lehetősége, menjen el. Hála a jó Istennek és mindazoknak, akik segítettek ennek az útnak a létrejöttében! Szent Bernadett könyörögj érettünk! Ámen.

László atya