2008. SZEPTEMBER

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK

Először is az Ő megismerésével:
„Az az örök élet, hogy ismerjenek téged, az egyedüli igaz Istent és akit küldtél, Jézus Krisztust.” (Jn 17, 3.) Az első és legfontosabb megismerési lehetőség  Jézus megismerésében az Egyház tanítása, a Szentírás. Azért fontos ez, mert Jézus ki szeretné magát nyilatkoztatni nekünk benne és nem a saját Istenről szóló gondolatainkat akarja kinyilatkoztatni nekünk, hanem az övéit. Ha nem vesszük a kezünkbe a Szentírást, ugyan mit fog akkor kinyilatkoztatni? A mi gondolatainkat? Nem! A kereszténység Krisztus látásával kezdődik, az apostolok hite is innen ered:
„Ami kezdettől fogva volt, amit hallottunk, amit a szemünkkel láttunk, amit szemléltünk és amit a kezünkkel tapintottunk: az élet Igéjét hirdetjük nektek. Igen, az élet megjelent, láttuk, tanúságot teszünk róla, és hirdetjük nektek az örök életet, amely az Atyánál volt, és megjelent nekünk. Amit láttunk és hallottunk, azt nektek is hirdetjük, hogy ti is közösségben legyetek velünk. Mi ugyanis az Atyával és az ő Fiával, Jézus Krisztussal vagyunk közösségben.”(1 Jn 1,1-4 )
Ezek az egyszerű emberek, mint mi, szemükkel, kezükkel tapasztalták Jézust, eszükkel és szívükkel fogták fel, kit látnak, kit érintenek. Nem képzelődtek. „Mert nem kieszelt meséket vettünk alapul, amikor tudtul adtuk nektek Jézus Krisztus hatalmát és eljövetelét, mert hiszen szemlélői voltunk fenségének.” (2 Pét 1,16)
Az első feladat tehát az, hogy olyan közel kerüljünk Krisztushoz, amennyire lehet. Térdeljünk előtte a szentírás olvasásával, a szentségimádások során vagy otthon egy feszület vagy kép előtt, addig, amíg meg nem jelenik! Míg meg nem jelenik. Nem glóriával, szép szakállal, csillogó szemmel, hanem annak megértésével, kicsoda is Ő. El kell jutnunk az apostolok hitéig! Az Ő szemükön láthatjuk Jézust olyannak amilyen. Ezt a részletgazdag Jézus-képet nem tudjuk „kiszopni a kisujjunkból”. Ne is áltassuk magunkat, nem fog sikerülni! Ha ki nem nyitom a szentírást naponta, azon a napon ismeretlen marad számomra a megtestesült isteni Ige! Nem ismerem Őt meg.
Félre kell tennünk ehhez mindent, főleg a saját elképzeléseinket, véleményünket, céljainkat, mindent. Azok a dolgok, melyeket az egyház kínál: a Szentmise, az Oltáriszentség, a szentségek, a Szentírás, maga Jézus személye, a Szentháromság és hitünk valamennyi titka csak akkor élő, „hatékony”, ha az első helyen van! Ha Jézus nincs az első helyen, akkor elérhetetlen lesz számomra.