friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

2008. NOVEMBER

AZ ORGONÁNK

A templomunk 1995-ben kezdődő teljes körű felújítási munkáinak vége felé érkeztünk. 2 éve tervezzük, hogy belekezdünk az orgona felújításába és bővítésébe.
Az 1930-ban épített eredeti 15 regiszteres Augner orgona volt hívatott a templomot csodálatos zenével megtölteni. Ezt azonban egy fontosabbnak vélt cél érdekében szétbontottak.
Jelenleg egy nagyon egyszerű és a templom akusztikáját nem emelő kis 6 regiszteres orgona van a karzaton a sarokba elhelyezve.
A jelenlegi orgona elemeit felhasználva a BKM Orgonaüzem Kft. igyekszik az eredeti orgona hangzásvilágát visszaállítani.
A templomban eddig is évente több jeles hangverseny volt, de most lehetőség nyílik szólisták hangversenyére is.
A felújítás és a bővítés összes költsége megközelíti a 42 millió forintot. A felújítást és a bővítést az orgonaépítő céggel egyeztetve 4 ütembe határoztuk meg. Ez részben anyagi eredetű, részben pedig így lesz a templom legrövidebb ideig orgona nélkül.
Az első ütem megvalósulása 2009. év vége. Ennek az első ütemnek a várható költsége 27.772.000 Ft.
2007. októberében aláírt szerződés óta sikerült 11.550.000 Ft a IX. ker. Önkormányzat pályázatának,  az urnatemető bevételeinek a híveink nagylelkű adományainak segítségével átutalni.
Itt meg kell említeni a sípjainkat. Sípválasztással adott adományokból eddig befolyt összeg: 4.401.000.- Ft, ez 302 db síp adománya.
A fennmaradó 16.222.000 Ft-ból kb. 5 millió forint áll jelen pillanatban rendelkezésünkre. A még hiányzó több mint 10 millió forinthoz kértünk az Önkormányzattól segítséget. Ígéretet kaptunk, hogy segíteni fognak céljaink elérésében, de nagy szükség van a kedves híveink „két fillérjére”.  Ebben a nehéz gazdasági helyzetben nem könnyű és még mi is kérünk, de adományaik nélkül nem szólalhat meg a felújított, középpontba helyezett orgonánk.
Sajnos az Önkormányzaton kívül semmilyen más pályázat nincs az orgonák felújítására, ezért csak a hívek imáira és nagylelkű adományaira számíthatunk.
A munkálatokról: hallhattuk, hogy megszólalt a harmóniumunk, ami nem szól úgy, mint az orgona, de most mi ennek nagyon örültünk, mert mostantól teljes gőzzel elindult az orgona felújítása. Október 21-én kiszerelték az orgonából azokat a sípokat és alkatrészeket, amiket felújításra vittek el. Mostantól indul a műhely munka.
Lehetőséget kaptunk arra, hogy meglátogassuk az orgonaépítő műhelyt, aki szeretné az orgonaépítés részleteit megnézni. Jelentkezni lehet a sekrestyében vagy az irodában. Az időpont a létszámtól és a műhely munkáktól függ, előre annyit tudunk, hogy délelőtti órákban lenne alkalmas a műhely meglátogatása.
Valamennyien szívünkön viseljük templomunk sorsát. Az eddigi felújítás a szemünk előtt történt, de az orgonát speciális műhelyben lehet megépíteni. Ezért gondoltunk arra, hogy Önökkel közösen néznénk meg azt, hogy hogyan is épül, és építik meg a mi orgonánkat.
Csákóy Ildikó