2008. KARÁCSONY

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
Betlehem oázisa a civilizáció sivatagában

Karácsony a keresztény világ legkedvesebb ünnepe, amely egy Isten-gyermeket ajándékoz a világnak a júdeai Betlehem barlangistállójából. Ez a kicsiny gyermek egy kis mennyországot varázsol maga körül Szűzanyával, Szent Józseffel, glóriázó angyalokkal, ajándékhozó pásztorokkal és az istálló állataival. Hiányzik ebből a kis mennyországból minden pompa, mégis, a maga szegénységével és egyszerűségével fényes, hiszen a világ Világossága ragyogja be és élteti.
A modern világ ezernyi fényreklámmal díszíti föl a nagyvárosok utcáit már advent kezdetét is megelőzve, hogy a gazdagság és a pompa igézetével mind több embert bírjon vásárlásra, sokszor esztelen kiadásokra. Az árubőséget fölvonultató bevásárlóközpontok tele vannak költekező emberekkel, akiket megtévesztő hitelígéretek csábítanak: „Neked ez jár”, „Ezt te megérdemled”, „Ajándékozz hitelre”. A gazdagság után sóvárgó emberek pedig, elfelejtik a bölcs közmondást: ”Addig nyújtózkodj, míg a takaród ér!”, s közben eladósodnak és koldusbotra jutnak. Az áhított édenkert helyett a sivatag nyomorában találják magukat.
A sivatag élettelensége és vastörvénye leküzdhetetlen próbatételre hívja ki az odavetődő embereket. A természet oldaláról a sivatag terjeszkedik, az ember oldaláról csatatérré változik az alatta elterülő olajmezők miatt: mindezért örök probléma marad. A sivatagban egy-egy élő fa is az éltető víz jelenlétét sugallja: ez az oázis. A kőtenger vagy a homokdűnék között sikló mérges kígyók a bibliai bűnbeesés vízióját sejtetik: a kígyóbőrbe bújt sátán után csak romok maradnak. Az Istent kiiktató emberi akarat bár önerőből építeni szándékozik, mégsem tud létrehozni semmi maradandót.
Létrejön a sivatag a természetben is és a lélekben is. Az elsivatagosodó emberi lélek egyedüli mentsvára az az oázissá váló kicsiny barlangistálló, amelyben az Isten Fia egy szűztől megszületett. Ebben a betlehemi oázisban találjuk meg az isteni terv szerint szerveződő családot: apa, anya és gyermek összetartó közösségét, a transzcendens, természetfölötti világ angyal énekben hallható harmóniáját és a természetes lét szimbiózisát, együttélését a természettel, amelyet az állatok jelenléte fejez ki.
Karácsony szentséges ünnepe és a nyolcadába eső Szentcsalád vasárnapja fordítsa minden ember szívét Betlehem oázisa felé, hogy megtalálhassák ott azokat az éltető vízforrásokat, amelyek a modern világ mérgezett sivatagában megfáradtakat fölüdítik és kijózanítják.

Galambossy Endre
rákoscsabai főplébános