2008. HÚSVÉT

Fekete István: Feltámadás / II.

Ezen a napon különösen csendesen esett az eső. Megállt a szél, elnémult a csalitok suttogása, a felhők sötét takarója leereszkedett, s a titkos ösvényeken lassan vánszorgott az Idő.
Nem volt hűvös, mégis fagyos didergés reszketett a fák között, a hóvirág a földet nézte, a kankalin aléltan várt valamire, az ibolya összecsukta kelyhét, az öreg tölgyekről leszakadt egy-egy tavalyi levél és úgy lihegett le az avarra, mint a szomorúság fáradt lepkéje.
Tűnődve figyelt az erdő már reggel óta, mert nem úgy ébredt, mint máskor. A sötétség sokáig lapult a völgyekben, a bagoly még hajnalban is rikoltozott és azt kiabálta, hogy:
- Halál…halál!
- Ideje lenne már, hogy elhallgass - zördült rá az öreg cserfa - hiszen reggel van.
- Reggel - vicsorgott a bagoly - reggel? Hol a harangszó, mi, hát van harangszó nélkül reggel? Erre válaszolj!
És a cser nem tudott válaszolni.
Dermedten hallgatott mindenki, riadtan húzták össze magukat az erdei népek és megreszkettek, amikor később száraz kerepelés félelmes pergése hallatszott a falu felől.
  - Halljátok, halljátok - huhogott a bagoly - verik már a kaszát. Élesítik. Halljátok?
Mindenki hallotta, de nem válaszolt senki. Mint a távoli dobpergés, halálos ítéletek száraz hirdetője szólt a nagypénteki kereplő. A madarak hidegülő testtel ültek a fészkekben, a nyulak lelapították fülüket, hogy ne halljanak semmit, az őzek mozdulatlanul néztek a ködös erdő mélybe, hogy honnét jött a veszedelem, csak a fácántyúk szaladgált ide-oda tanácstalanul.
  - Mit mondott, mit mondott, jaj mit mondott, mi baj van? - kotyogta és majdnem beleszaladt a róka szájába, akit most elhagyott furfangos jókedve és gondterhelten ballagott hazafelé.