friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

2008. HÚSVÉT

A félelem mindenkit elér.
Amikor hideg verejték borítja testedet, és rémülettől reszketsz, akkor kell a segítség embertől, Istentől. Ha ilyenkor egyedül maradsz, akkor tompa borzalom fog el, mély állati félelem.
Az utolsó vacsora után, Jézus is reszketni és félni kezdett. A Getszemáni kertbe magával vitte három kedves tanítványát, Pétert, Jakabot és Jánost, hogy ne legyen egyedül gyötrelmeiben. Megkérte őket, hogy virrasszanak vele, majd félre vonult és imádkozni kezdett. Halálfélelem vett erőt rajta, s „verejtéke, mint megannyi vércsepp hullott a földre.”(Mt, 26)
Felmerülhet a kérdés, hogy mi történhetett Jézussal? Cserbenhagyta a hite? Nem! A hit csak akkor jut csődbe, ha az ember elveszti kapcsolatát Istennel, szeretteivel, és önmagával. „Amíg az embernek szomorú a lelke, de meg van a kapcsolata Istennel, az, szomorú, gyötrődő hit, de hit.” Tele kérdésekkel, kétkedéssel és félelemmel, de hit.
Jézus kétségbeesve könyörög. „Atyám, ha nem kerülhet el ez a kehely anélkül, hogy ki ne igyam, legyen meg a Te akaratod.” Kérésére az Atya felemelte, és erőt adott Neki. Lezajlotta a nagy csata, már nem reszketett, és nem volt verejtékes a homloka. Szelíden szólt a tanítványainak: „Keljetek fel és menjünk!”
Ha a hite cserbenhagyta volna Jézust, akkor eltűnik, és nem teljesedik be a jövendölés. De Ő nem ezt az utat járta. Felállt, és elindult, hogy kiigya azt a kelyhet, amit az Atya szánt Neki.
Bármikor, bárkinek lehet hasonló verejtékes órája. A bajban lévőnek, bátran kell kérni az Urat, hogy meg tudja harcolni a harcot, hogy ne essen pánikba, és ne szakadjon meg a kapcsolata a szeretteivel és az Istennel. Tisztában kell lennie azzal, hogy az Istennek más a gondolata, mint az övé, s ha ki tudja mondani, „legyen meg a Te akaratod”, akkor minden nehézséget le tud győzni.
B. Miklós