Nagyböjti gondolatok 2016 - március 21.

Mi az a stigma?

A stigma jel, bélyeg, eltávolíthatatlan jegy, amelyet tüzes vassal égetnek vagy tetoválnak bele a bőrbe. Az ókorban stigmával jelölték meg a rabszolgákat és a katonákat, legtöbbször a homlokukon vagy a kezükön, hogy uruk, századosuk megismerje és számon tarthassa őket. Állatokon véd- és tulajdonjegyként szerepel.
A keresztény szóhasználatban szoros értelemben Jézus öt szent sebe, tág értelemben a szenvedéstörténet (vérrel verítékezés, ostorozás, tövissel koronázás, elesés, oldalának megnyitása) bármely testi nyoma. Ugyanakkor a stigmák a föltámadott Úr Jézuson is láthatók, mint a szenvedésből született dicsőség ékszerei. A stigmákk látható vagy láthatatlan, de minden esetben legalább időszakosan nagyon fájdalmas sebek, melyek orvosilag nem befolyásolhatók és nem fertőződnek el. Gyakran a szenvedéstörténet óráiban (csütörtök éjjel, péntek 3 óra) okoznak nagy fájdalmakat.