Nagyböjti gondolatok 2016 - március 18.

Jezsuita rendfőnöke parancsolhat Ferenc pápának?

Amikor a Vatikánban egy szerzetest szeretnének kinevezni püspöknek (vagy pápának), akkor a szerzetes engedélyért folyamodik a rendfőnökhöz, a rendfőnök pedig általában megadja az engedélyt, ami annyit tesz, hogy felfüggesztik az engedelmesség és szegénység fogadalma alól. Azért e kettő alól, mert ettől kezdve nem parancsol neki a rendfőnök, például nem tudják áthelyezni. A szegénység alól pedig azért, mert a kánonjog szerint egy püspöknek kötelezően kell, hogy legyen magántulajdona. Mindezzel együtt a szerzetes püspök (és pápa) a rendje szerzetese marad, noha jogilag nem függnek többé rendjüktől.
A pápa Róma püspöke. Tehát Ferenc pápának felszentelése óta nem felettese jezsuita rendfőnöke, azaz generálisa.