Nagyböjti gondolatok 2016 - március 17.

Mióta fehér a pápák ruhája?

V. Piusz pápát 1566. január 6-án választották pápává. V.Piusz - lévén, hogy domonkos rendi volt - a domonkos szerzetesek fehér ruhájában jelent meg minden hivatalos eseményen, így pápává szentelésén is. Tőle számítva lesz minden pápának fehér a ruhája. Piusz a megnövekedett napi teendők ellenére igyekezett megtartani szerzetesi szokásait. Ájtatos, erkölcsös életet élt, aki még a legsűrűbb napokon is legalább kétszer meditált és imádkozott. Térden állva könyörgött a katolikus egyház minden gondjának megoldásáért, és mindeközben nem vált meg a szerzetesi csuhájától sem.
Ő vétette fel a katolikus dogmák közé Szűz Mária szeplőtelen fogantatásának bizonyságát, amelyet 1571-ben meg is erősített.
Megszervezte az európai uralkodók török elleni szövetségét. Ez utóbbi leglátványosabb sikere a lepantói diadal volt. A legenda szerint 1571. október 7-én a győztes lepantói csata napján a pápa bíborosaival tanácskozott a Vatikánban, amikor váratlanul félbeszakította az ülést, az ablakhoz sietett és a következőt mondta: "Hagyjuk most ügyeinket, e pillanatban legfőbb feladatunk, hogy hálát adjunk az Úrnak a győzelemért, amelyet éppen most ajándékozott a keresztény seregeknek." Az ütközet sikeréért V. Szent Piusz pápa a szentolvasót imádkozta. E győzelem emlékére a Szűz Máriának, a Rózsafüzér Királynőjének ünnepét először már 1572-ben megülték, mert e győzelmet az egész keresztény világ a rózsafüzér imádságnak, ill. a Szűzanyának tulajdonította.