Nagyböjti gondolatok 2016 - március 14.

Kik azok az oszlopos szentek és miért oszloposok?

Az oszlopos remeték a keresztény aszketizmus legkülönösebb megjelenítői. Először a korai szír szerzetességben jelentek meg. Később is elsősorban a keleti egyházban terjedt el ez a fajta aszketizmus. A nyugati egyházban az aszketizmus ilyen szélsőséges formája nem terjedt el.
Az oszlopos aszkéták egy magasabb oszlopot építettek vagy választottak maguk számára, a tetején kb. 2 négyzetméteres felületű kőlappal, amit korláttal vettek körbe. Az élelmet létrán juttatták fel hozzájuk a tanítványok, követők. A remeték így szeparálták el magukat a zajos külvilágtól.
Az oszlop tetején hideget-meleget és napot-esőt tűrve böjtöltek, imádkoztak és vezekeltek. Általában rendes napirendjük volt: éjszaka imádkoztak, nappal pedig a hozzájuk érkező sok ezer zarándokkal foglalkoztak: tanították, megáldották, tanácsokkal látták el őket.
Az oszlopos aszketizmus és remeteélet megteremtője Oszlopos Szent Simeon szerzetes volt az V. században.
Lacz Szabolcs