Nagyböjti gondolatok 2016 - március 11.

Honnan tudjuk, hogy a loretoi Szent Ház valójában Szűzanya háza?

A loretói szentélyben valóban Szűz Mária názáreti házát találjuk meg. Így tartja ezt az ősrégi hagyomány, de megerősítik ezt a tényt az újabb történelmi és régészeti kutatási eredmények is. Szűz Mária názáreti háza két részből állt. Az egyik egy sziklába vájt barlang volt, amelyet mai napig is tisztelnek a názereti Angyali Üdvözlet bazilikában a másik egy eléje épített ház.
A Szent Ház kövei között befalazva találtak öt vörös szövetből készült keresztet, olyanokat, amilyent nagy valószínűséggel azok a keresztes lovagok viseltek, akik a középkorban a szent helyeket, ereklyéket védelmezték. Előkerült ezenkívül egy strucctojás darabjai is, ami Palesztinában a megtestesülés jelképének számított.
A kövekből, melyekből a Szent Ház épült egyrészt megállapítható volt, hogy nem található Loretó környékén. A kövek és a ház megformálása is idegen a vidék hagyományától. Másrészt a Szent Ház és a názáreti barlang építésztechnikai összevetésből is kitűnik, hogy a két rész összetartozik és egymást kiegészítik. A hagyomány megerősítésében nagy jelentősége van egy nem rég befejezett kutatásnak, mely szerint a kövek megmunkálása (nabateus technika) igen elterjedt volt Galileában Jézus idejében. Rendkívül érdekesek, a Szent Ház kövein talált vésett, karcolt feliratok, amely egyértelműen zsidókeresztény eredetűek, melyek szinte csak Názáret környékén találhatók. A háznak három fala volt, mert a negyedik, keleti része ahol most az oltár áll, csatlakozott a barlanghoz. Az eredeti falak három méter magas, a boltíves mennyezete kezdetben az eredeti fából volt, de 1536-ban lebontották, s az újat helyi téglából rakták ki, hogy alkalmasabbá tegyék a hívők tiszteletére. A külső márványborítást II. Gyula rendelte meg 1507-ben. A jelenlegi libanoni cédrusból faragott Szűz Mária a kis Jézussal szobor 1921-ben készült, mert az eredeti XVI századból való alkotás, tűzvészben elveszett.