Nagyböjti gondolatok 2016 - február 27.

Levitáció jelentése lebegés. Mi köze ennek vallásunkhoz?

Levitáció alatt azt a folyamatot értjük, amikor egy test a gravitációt legyőzve, más test érintkezésétől mentesen lebeg.
Erre az esetre fizikai tanulmányaink során több példát is megismertünk: lehet levitációt előidézni mágneses vagy elektromos erőtérrel vagy gázsugárral, hanghullámmal. De mi is előidézhetünk levitációt, ha lefújjunk az asztalról egy madártollat.
Vallásunk történetében több szentről is feljegyezték, hogy mély imában, elragadtatásban felemelkedtek a földről, akár hosszabb időre is. Ezt ugye nem okozhatta a középkorban mondjuk gázsugár vagy elektromos erőtér (az időutazás lehetőségét most zárjuk ki).
Avilai Nagy Szent Teréz (1515-1582) önéletrajzában megemlékezett róla, hogy ima közben, az elragadtatás pillanatában nem tudta megakadályozni, hogy felemelkedjen a földről.
Copertinoi Szent József (1603-1663) minorita szerzetes levitációi is gyakoriak lettek szentmisék közben annyira, hogy sokan azt mondták: szerzetesi élete felét a föld felett élte le.
Lacz Szabolcs