Nagyböjti gondolatok 2016 - február 25.

Léteznek őrangyalok vagy ez csak babona?

A Katolikus Egyház Katekizmusa szerint hitigazság, hogy szellemi, test nélküli lények, akiket a Szentírás általában angyaloknak nevez, léteznek. Ezt a Szentírás éppoly világosan bizonyítja, mint az egybehangzó Szenthagyomány. Mint tisztán szellemi teremtményeknek, értelmük és akaratuk van; személyes és halhatatlan teremtmények. Tökéletességük fölülmúlja minden látható teremtményét. Ennek bizonysága dicsőségük ragyogása. Az őrangyalok létének van bibliai alapja is:

"Mert elküldi angyalait hozzád, hogy védelmezzenek minden utadon. A kezükön hordoznak majd téged, nehogy kőbe botoljék a lábad. Oroszlánok és kígyók között lépdelsz, oroszlánkölyköt és sárkányt tiporsz el." (Zsolt 90,11-13)

"Vigyázzatok, ne vessetek meg egyet se e kicsik közül! Mondom nektek: angyalaik az égben szüntelenül látják mennyei Atyám arcát." (Mt 18,10)

"<Elment az eszed> - torkollták le. De ő bizonygatta, hogy úgy van. Erre így vélekedtek: <Az angyala lesz az.>" (ApCsel 12,15)

Ez a hitbeli meggyőződés az őrzőangyalokhoz intézett imádságokban, a nekik szentelt ünnepben, és főként az egyházatyák írásaiban elég világosan kifejeződik (Origenész, Szent Jeromos). Létezésüket még Luther is elfogadta. A teológia szerint az őrangyalok mint az Isten rendes gondviselő tevékenységének eszközei vannak jelen az üdvrendben.