Nagyböjti gondolatok 2016 - február 23.

Kik a főangyalok, s mit  tudunk róluk?

A Szentírás szerint hét főangyal van:
"Ráfael vagyok, egy a hét angyal közül, aki mindig készen áll arra, hogy az Úr fölséges színe elé lépjen." (Tób, 12,15)
A főangyalok közül hármat név szerint is ismerünk: Szent Mihály, Gábor és Ráfael. Szent Mihályt a mennybéli hadak vezérének és győztes harcosának nevezi a liturgia; Gábor mint legfelsőbb követ égi titkokat tár fel; Rafael a testi bajoktól való védelmezésre hivatott. Az angyalok a Katolikus Egyház tanítása szerint szellemi lények, akik akarattal és értelemmel bírnak. Nincs testük, ugyanakkor személyes lények és halhatatlanok. A főangyal megjelölés az angyalok különleges csoportjára utal – Isten fontos üzenetének hírvivői.
Ráfael Tóbiás könyvében tűnik fel. Gábor arkangyal örömhírt visz Zakariásnak (Lk, 1,19), illetve Máriának (Lk, 1,26).
Szent Mihály arkangyal nevének jelentése: "Ki olyan, mint az Isten?” (héberül: "mi ká él"). Krisztus és a Sátán között folyó örökös harc megtestesítője. Akaratereje hatalmas, mint ahogyan ő maga is. Isten iránti hűsége megingathatatlan. Az ószövetségi választott nép védőangyala. János apostol a Jelenések könyvében ír róla (Jel 12,7). Az Ószövetségben Dániel könyvében szerepel (Dán 12,1).
Lacz Szabolcs