Nagyböjti gondolatok 2016 - február 18.

Mit jelent a Hiszekegyben, hogy "szálla alá poklokra"?

Az Apostoli hitvallásban (Hiszekegyben) találjuk az "alászállt a poklokra" részt, Jézus halála után közvetlenül. Jelentésére három - egymást nem kizáró - magyarázat is kínálkozik.
1. Jézus előtt meghalt emberek a pokol tornácán (= pokol előtt) várakoztak, Jézus kínszenvedése és kereszthalála őket is megváltotta. Így jutottak a mennybe.
2. Jézus az Atyával egylényegű, a kereszten mégis magányosnak érezte magát: "Istenem, Istenem miért hagytál el engem?" (Mt 27,46; Mk 15,34)
Jézus mindenben emberi akart lenni, azonosulni akart az emberrel: így a bűnben (= pokolban) is meg akarta váltani őt.
3. Jézus annyira szeret minket embereket, hogy valamilyen csodálatos módon megváltotta a pokolban lévőket is: "...a nagyszombati pokolra való alászállással Jézus felvette a kapcsolatot a bűnben végleg megholtakkal. Belekiáltotta önmagát a bűn és a kárhozat közötti személyes kapcsolat örök tüzébe, ami a pokol állapota. Jézus legyőzte a halált, és ez az, amiben és ahonnan ő a bűn és a kárhozat összefüggésének állapotában égő egzisztenciához közelít. A halál a bűn következménye. Jézus a halált legyőzte, aminek a kárhozatra nézve következménye van." (Fila Béla, Vigília, 2003.9.szám, "A második halál")
Lacz Szabolcs