Nagyböjti gondolatok 2016 - február 17.

Miért mondunk kétféle Hiszekegyet a templomokban?

Körülbelül a II.században keletkezett az Apostoli Hitvallás, ami összefoglalta az Egyház alapvető hittételeit. Ugyanakkor már korán keletkeztek félreértelmezések, s ezekre épülő eretnek mozgalmak (pl. arianizmus). A niceai zsinaton (325) ezen félreértelmezések tisztázása és egyértelműsítése érdekében megfogalmazták az ún. nicei hitvallást, amelyet  381-ben a konstantinápolyi zsinaton módosították, így alakult ki a nicea–konstantinápolyi hitvallás.
A szentmiséken mindkét (az eredeti rövidebb, s a nicea-konstantinápolyi hosszabb) Hiszekegyet szoktuk mondani, a paptól függ, hogy melyiket preferálja.

Eredeti hitvallás

Hiszek egy Istenben, mindenható Atyában, mennynek és földnek Teremtőjében. És Jézus Krisztusban, az Ő egyszülött Fiában, a mi Urunkban, aki fogantatott Szentlélektől, született Szűz Máriától, szenvedett Poncius Pilátus alatt, megfeszítették, meghalt és eltemették. Alászállt a poklokra, harmadnapon feltámadt a halottak közül, fölment a mennybe, ott ül a mindenható Atyaisten jobbján, onnan jön el ítélni élőket és holtakat. Hiszek Szentlélekben. Hiszem a katolikus Anyaszentegyházat, a szentek közösségét, a bűnök bocsánatát, a test feltámadását és az örök életet. Ámen.

Nicea-konstantinápolyi hitvallás

Hiszek az egy Istenben, mindenható Atyában, mennynek és földnek, minden láthatónak és láthatatlannak Teremtőjében. Hiszek az egy Úrban: Jézus Krisztusban, Isten egyszülött Fiában, aki az Atyától született az idők kezdete előtt. Isten az Istentől, Világosság a Világosságtól, valóságos Isten a valóságos Istentől. Született, de nem teremtmény: az Atyával egylényegű, és minden általa lett. Értünk, emberekért, a mi üdvösségünkért leszállott a mennyből. Megtestesült a Szentlélek erejéből, Szűz Máriától, és emberré lett. Poncius Pilátus alatt értünk keresztre feszítették, kínhalált szenvedett, és eltemették. Harmadnapra föltámadott az Írások szerint, fölment a mennybe, ott ül az Atyának jobbján, de újra eljön dicsőségben, ítélni élőket és holtakat, és országának nem lesz vége. Hiszek a Szentlélekben, Urunkban és éltetőnkben, aki az Atyától és a Fiútól származik. Akit épp úgy imádunk és dicsőítünk, mint az Atyát és a Fiút. Ő szólt a próféták szavával. Hiszek az egy, szent, katolikus és apostoli Anyaszentegyházban, vallom az egy keresztséget a bűnök bocsánatára, várom a holtak föltámadását és az eljövendő örök életet. Ámen.
Lacz Szabolcs