Nagyböjti gondolatok 2016 - február 15.

Mi a szigorú böjt? És mitől szigorú?

A böjt a XI. századig olyan szigorú volt, hogy késő délutánig nem ettek. Húst, tejterméket és tojást a böjti napokon egyáltalán nem fogyasztottak. Az egyház később enyhített a böjti szabályokon, de hamvazószerdára és nagypéntekre szigorú böjtöt ír elő. A szigorú böjt szerint a 18 és 60 év közötti híveknek csak háromszor lehet étkezniük és egyszer jóllakniuk.
Ezen felül van a hústilalom, amely szerint hamvazószerdán és nagyböjt péntekjein nem ehet húst, aki betöltötte tizennegyedik életévét.
 Az ital - hacsak nem étel jellegű - nem szegi meg a böjtöt. Étel jellegű italok például: tej, leves, sör.
A fő étkezés áthelyezhető a megszokottól eltérő időpontra is. Fel vannak mentve a betegek, a terhes és szoptató anyák, illetve azok, akik egy étkezés alkalmával csak keveset fogyaszthatnak (például cukorbetegek), a koldusok, a megerőltető munkát végzők, az utazók, és azok a szellemi dolgozók, akiket a böjt akadályozna kötelességük teljesítésében.
Lacz Szabolcs