Nagyböjti gondolatok 2016 - február 11.

Miért 40 napos a nagyböjt?

A köztudatban erre a kérdésre egyszerű a válasz: Jézus is 40 napig böjtölt a pusztában. Ezt az evangéliumban igazolva is látjuk: "Akkor a Lélek a pusztába vitte Jézust, hogy az ördög megkísértse. Negyven nap és negyven éjjel böjtölt, végül megéhezett." (Mt 4,1-2)
Ez igaz, ugyanakkor a válasz ennél bővebb. A nagyböjt azért tart negyven napig, mert a jelentősebb események huzamosabb időtartamát 40 napos (vagy 40 éves) hosszal nyomatékosítják a Bibliában. Így a fent említett, Jézus pusztai böjtölésén kívül 40 napig tartott még:
- az özönvíz "Ezután negyven napig ömlött az eső a földre." (Ter 7,17)
- Mózes tartózkodása a Sínai-hegyen a 10 parancsért "Negyven nap és negyven éjjel időzött ott az Úrnál, közben semmit sem evett és semmit sem ivott. Felírta a kőtáblákra a szövetség szavait, a tíz kijelentést." (Kiv 34,28)
- Jónás által meghirdetett böjt Ninivében "Még negyven nap, és Ninive elpusztul!" (Jón 3,4)
- és végül a választott nép 40 évig bolyongott a pusztában "Az Úr, a te Istened megáldotta kezed munkáját, őrködött fölötted, amikor átvonultál ezen a nagy pusztaságon. Negyven éve már, hogy az Úr, a te Istened veled van és nem szenvedtél hiányt semmiben." (MTörv 2,7)
A negyvennapos nagyböjt a IV. századra vált általánossá.
Lacz Szabolcs