Nagyböjti gondolatok 2016 - február 10.

Hamvazószerda: honnan van hamu a hamvazáshoz?

Hamvazószerda eredete abban az ősi hagyományban keresendő, amelyben a hívők a vezeklés részeként hamut szórtak a fejükre. Ennek emlékét idézi fel a szertartás: az előző évi virágvasárnapi körmeneten használt barka hamuját megszenteli a pap, majd hamvazószerdán - és nagyböjt első vasárnapján - keresztet rajzol a hívek homlokára, miközben azt mondja: "Emlékezz ember: porból vagy és porrá leszel!" Ezt a szertartást nevezik hamvazásnak (latinul: impositio cinerum), ami egyúttal a nagyböjt kezdetét is jelzi.
A hamu ősi jelképe az elmúlásnak, a halálnak, ugyanakkor a megtisztulásnak is.
A hamvazás szertartása a IV. századig nyúlik vissza, a nyilvános bűnbánatot tartó hívekhez. Az előző évi, virágvasárnapi megszentelt barka megáldása és hamvazáshoz történő felhasználása a X. században terjedt el. A hamvazás szertartását végülis II. Orbán pápa rendelte el 1091-ben. A XIV. századra vált a nagyböjt kezdetévé hamvazószerda.
Lacz Szabolcs