BARANGOLÓ KLUB
                            2009. MÁRCIUSI PROGRAMOK

A  Budakeszi  Kálvária  keresztútján

Templomunk előtt kéthetenként 12-15 főből álló csoport lelkesen gyülekezik, ők a „Barangolók Klubja”. Fővárosunk számtalan nevezetességének megtekintése a céljuk, célunk. Eddig csak láttuk egymást, most már féléve járunk együtt, ismerősökké, barátokká lettünk Brunczvik Éva szervezővel, jó felkészült programjával, vígan beszélgetve indulunk utunkra. Rossz időben kiállításokra megyünk. Megtekintettük a  Széchenyi Könyvtárban a Biblia-kiállítást. A híres Róth Miksa házban gyönyörködtünk az üveg- és zománcművészet kincseiben. Élveztük az Iparművészeti Múzeumban a XVI.-XVII. századi Magyarországon használatos török szőnyegek szövéstechnikáját, ezek szín-és formavilágát. Jó időben a Budai-hegység egy-egy csúcsa, barlangja, egy zarándokhelye, pl.: Makkosmária  XVIII. században épült Fogolykiváltó Boldogasszony barokk kápolnája volt az úti célunk. Ekkor hazafelé menet, a tölgyes erdő avarát élvezve a lábunk alatt, a fák között pedig a nyugovóra térő Nap sugarai ontották reánk melegét, eldöntöttük, mivel Budakeszi határához érve láttunk egy kőből épült kápolnát, keresztút stációit, ide még visszajövünk. Felkértük lelki vezetőnket, László atyát, aki szívesen vállalta, hogy  nagyböjt  egyik péntekén itt imádkozzuk Jézus kínszenvedésének, halálának végső útját.
Márc. 27.-én, pénteken d.u.1/2 4-órakor László atya vezetésével tizenöten Csákóyné Ildikó autójával, és Matos László kisbuszával, fiatalok, idősebbek elindultunk. A csúcsforgalom nehézségeit legyőzte a lelki felkészültségünk és a baráti összetartozás, az egymás támogatása. A vizitációs nővérektől  megkaptuk a kapu és a kápolna kulcsait.
A Budakeszi Kálvária az 1739. évi pestisjárványban elhunytak emlékére a XVIII. sz.-ba.n épült Mintegy hatszáz, elsősorban német ajkú lakos vesztette életét, több mint fele gyermek volt. A stációkat 1948.-ban restaurálták, a 60.-as években pusztulás, pusztítás lett a sorsuk. 1990.-94. között helyreállították a kálváriát helybéli családok és egyesület összefogásával. Az eredeti képekből csak a 10. került vissza. Az új képeket neves helyi művészek és mesterek ajánlották fel. A késő barokk kápolna keresztkövén az 1883.-as év látható. Homlokzatán az üvegablak De Ponte József ajándéka. Illusztrálja a mennyekbe fölment Jézust, sok-sok halott arccal /az áldozatok: a pestist, az1946.-os sváb kitelepítést szimbolizálják. A kálvárián meredeken vezet felfelé az út, magas fenyőfák között, szívet melegítő panoráma tárul elénk. Jézustól a kegyelem mellett testvéri légkört, és kellemes tavaszi időt kaptunk.