BARANGOLÓ KLUB
                            2009. MÁJUSI PROGRAMOK

Ezeréves a Pécsi Püspökség

Ki volt ez a mester? Zsolnay Vilmos, aki 1868-ban üzemét „Első Czement Chamott és Tűzbiztos Agyagárú Gyár” néven bejegyeztette. A múzeum falán láttuk népes csodáját. Olvastuk életfilozófiáját, amely a mai értékvesztett világban követendő példa lehet. Vallotta a munkaszeretetet, a fejlődés fontosságát, a művészetek pártolását. Ilyen szellemiség birtokában lett az alapító, és utódait a XIX.század 2.felében Európa szerte az ipari kiállításokon és vásárokon elismerték. A mestert az 1878-as párizsi világkiállításon aranyéremmel díjazták. A Francia Becsületrendet is kiérdemelte termékeinek szépségével. A vázák, tálak, korsók díszítésében Teréz és Júlia lányai is részt vettek, fia az üzem vezetésében segítkezett. A gyár fénykorát a szecessziós stílusú és az eozin mázzal díszített tárgyak jelzik.
A szemet-lelket gyönyörködtető kerámiák megtekintése után az Aradi Vértanúk útján szívünkben a fájdalom lett úrrá. Az 1849-ben a Habsburg önkény miatt fiatalon kivégzett 13 honvédtábornok mellszobrát láttuk. Évről-évre október 6-án fáklyás körmenetben emlékezik Pécs diáksága és polgárai az áldozatokra.
Rövid ebédszünet után a Dóm térrel ismerkedtünk. Krisztus utáni első században a  Római Birodalomhoz tartozott a város. Róma katakombái mellett itt maradtak meg  legnagyobb arányban az ókeresztény temetkezés emlékei Európában. Ezek a sírkamrák: a Péter-Pál és a Korsós, a bazilika előtti téren tekinthetők meg. A fennmaradt falfestmények, például az északi falon Dániel próféta az oroszlánok vermében, Ádám és Éva paradicsomkerti jelenete különböző színekben láthatók. A sírkamrákat és a temetői emlékkápolnákat 2000-ben a Világörökség részévé nyilvánították.
Szent István királyunk 1009-ben püspökséget alapított Pécsett. A mártírok sírja mellé épült a székesegyház. Jelenlegi formáját 1891-ben kapta, Schmidt Frigyes építész tervei szerint. II. János Pál pápa 1991-ben itteni látogatásakor basilica minor rangra emelte. A székesegyház legnagyobb értékei Lotz Károly és Székely Bertalan freskói. A Szűz Mária kápolnában Székely Bertalan magyar szentekről szóló képsorait  csodáltuk meg. Itt Kincstári Múzeum működik. Az elmúlt 300 év során a  pécsi egyházfők által használt miseruhák, ötvösmunkák remekeiben gyönyörködhettünk. A templom nyugati homlokzatán Szent Péter - a székesegyház védőszentje -, Szent István és Mór püspök Kiss György faragta mellképei láthatók. Az altemplomban napjainkban helyezték el Janus Pannonius költő és pécsi püspök feltárt földi maradványait.
Élményekben gazdagodva, jókedvűen utaztunk haza. Elhatároztuk, hogy június elején Tokaj lesz az úti célunk.

Sallainé Éva