ADOMÁNYOK - ADÓ 1%

BARANGOLÓ KLUB
                            2008. NOVEMBERI PROGRAMOK

Makkosmária:

Kellemes őszi kirándulóidőben indultunk Makkosmáriára. A Normafától a zöld erdei úton haladtunk lefelé, a süppedő avarszőnyegen, élvezettel csoszogtunk a puha, kellemes talajon, olyanok voltunk, mint a gyerekek. A Makkosi-réten letelepedtünk az egyik asztalt körülvett padokra. A 40 perces séta után megpihentünk, felolvastuk a Makkosmáriáról szóló történetet, majd elmondtuk a „Most segíts meg Mária” kezdetű imát, azután bementünk és megtekintettük a kegytemplomot.
„…A hiteles történet szerint 1731-ben egy Traub János legény  a budakeszi határában fekvő szőlőkben igyekezett, mikor egy útszéli tölgyfánál a szenvedő Krisztus arca jelent meg előtte. Traub később megbetegedett, majd csodás gyógyulása után egy olasz származású, budai festőtől vásárolt egy a gyermekét tápláló Szűzanyát ábrázoló festményt, és a képet az útszéli tölgyfára helyezte. Hamarosan mások is látogatni kezdték a helyet, hogy a szentképet nyilvános tiszteletben részesítsék és kéréseikkel forduljanak a Szűzanyához…”
Ezt a fát évszázadokon át  sikerült  a templomot érő viszontagságok során megmenteni, most az oltár mögött van elhelyezve. A hálaadó táblák bizonyítják, hogy sokan kérték a Szűzanya segítségét, és meg is kapták. Mi is közösen imádkoztunk a Szent Szűzhöz, majd elénekeltük a „Boldogasszony anyánk" és "Nyújtsd ki mennyből" kezdetű Mária énekeket. Ezután elindultunk a piros jelzésen lefelé Budakeszi irányában. Már a település határán jártunk, amikor megláttunk egy kertben egy Szentháromság szobrot és mellette egy fehérre meszelt házikót. A kapu nyitva volt, így bemerészkedtünk körülnézni. A Szentháromságról elnevezett kápolnát- és kálváriát láttuk. A német nemzetiségű budakeszi lakosok az 1730-as pestis és az 1950-ben elhurcolt áldozatok emlékére építették. A kápolna ajtaja mindig nyitva van, bárki bemehet és megtekintheti belülről is, nem őrzi emberi lény. Sem firkálást, sem rongálást nem találtunk. Ez a kegyelet jele! Amikor leértünk Budakeszire, úgy döntöttünk, hogy megnézzük a Himnusz-emlékművet is. A képek helyettünk beszélnek. Elmondhatjuk, hogy jókedvvel, élményekkel, új ismetetekkel gyarapodtunk, nagyon jót kirándultunk.