SELMA LAGERLÖF: A VÖRÖSBEGY

Az egyetlen, ami eszébe jutott, hogy fészket rakott egy csipkebokorban. Ott épített magának lakhelyet a tövisek között a sűrű bokorban. Mintha azt várta volna, hogy majd egy rózsalevél a mellére akad, és azt vörösre festi.
Sok-sok év múlt el ezután a derűs nap után. Az emberek meg az állatok elhagyták a paradicsomot és megsokasodtak a földkerekségen. Az emberek lassanként megtanulták a földet mívelni és a tengeren hajózni, ruhákat és ékszereket csináltak maguknak, igen, megtanulták az építkezést és nagyszerű templomokat és városokat emeltek, mint Theba, Róma és Jeruzsálem.
Eljött azután a nap, amelyre mindig emlékezni fognak a világ történetében és ennek a napnak a reggelén Vörösbegy egy kis dombon üldögélt Jeruzsálem falai előtt és énekelgetett a fiainak, melyek bent ültek a fészekben a csipkebokor közepén.
Vörösbegy elmesélte kicsinyeinek a teremtés csodálatos napját, hogyan kaptak nevet az állatok, amint azt minden Vörösbegy el szokta mesélni fiainak kezdve az elsőtől, aki hallotta az Úr szavát, és amely a kezéből röppent ki a nagy világba.
- Elkövettünk mi mindent amit csak lehetett - mondta a kis madárka -, de semmi sem használt. Mit tudhatnának mást csinálni, mint szeretni, énekelni és harcolni? Mit tudhatnának...
A madár itt félbeszakította a mondatát, mert Jeruzsálem egyik kapujából nagy tömeg vonult ki és éppen a domb felé sietett, hol a madárkának a fészke volt.
A kis madárka reszketve ült a fészke szélén. Minden percben attól tartott, hogy eltapossák a kis csipkerózsabokrot és megölik fiait.
- Vigyázzatok - kiáltotta a védtelen fiókáknak -, bújjatok össze és legyetek csönden!
De egyszerre csak felhagyott a madárka vészkiáltásaival, hirtelen elnémult. Szinte el is felejtette azt a nagy veszedelmet, ami őket fenyegette.
Hirtelen a fészekbe ugrott és szárnyait kiterjesztette a fiókái fölött.
- Nem, ez borzasztó - mondta. - Nem akarom, hogy meglássátok. Három bűnöst fognak most keresztre feszíteni.
És annyira kiterjesztette mindkét szárnyát, hogy a kicsinyei semmit sem láthattak. Mindössze a kalapácsütéseket, a jajgatást és a tömeg ordítozását hallhatták.
A Vörösbegy riadtan nézte az egész rettenetes színjátékot. Sehogy sem tudta levenni szemét a három szerencsétlenről.
- Milyen kegyetlenek az emberek! - mondta egy kis idő múlva. - Nem elég, hogy keresztre feszítik ezeket a szerencsétleneket, hanem még az egyik fejére tövisből font koronát is tettek.